a

Sel anında ne yapılmalı?

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Bursa’nın Kestel kazasında sel yıkıma neden oldu. 5 kişi hayatını kaybetti.

Haddinden fazla ağış sele sel de yıkımlara neden oluyor gerekli tedbirler alınmadığı takdirde suyun önünde durmak pek de mümkün değil.

1. kademede burada durmak pek de mümkün değil uzun vade kalmamamız gereken bir akıntı şiddeti. Öncelikle sel öncesinde neler yapılmalı.

NTV muhabiri Özgür Yılmaz, İstanbul’daki AFAD ekibini eğiten merkeze gitti.

PİKNİK YAPMAYIN

AFAD Arama Kurtarma Kompetanı İsmail Koçhan, “Sel öncesinde ikazları meteorololjinin ihtarları dikkate alarak olası yağışların evvelden bilinebiliyor dere yataklarından uzaklarda yerleşimlerin kurulması gerekiyor, yüksek konumlarda ikamet etmemiz gerikiyor, piknik yapmamamız gerekiyor” dedi.

AKIŞ CIHETINE KARŞI YÜRÜMEYİN

Koçhan, “Eğer sele yakalandıysak bu bizim suyu terketmemiz gerekiyor. Şiddet arttıkça ölümlere neden olabilir asla ve asla selin akış yanına karşı yürümememiz gerekiyor” biçiminde konuştu.

İKİ ADIMDA ZIDDA GEÇMEYE ÇALIŞMAYIN

AFAD bilirkişisi, “Vatandaşlardan bir de rica ediyorum yoldan akan bir su olduğunda iki adımda zıdda geçerim zihniyeti var geçerim diyor geçmemeli yüksek alanda beklemeleri gerekiyor. Sel suları çekildikten sonra da o ortamda salgın hastalıklarına karşı çokça gezmemeleri dikkatli olmalarını öneriyorum” ihtarlarını yaptı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Resmi Gazete’de bugün (23 Haziran 2020)