DOLAR

32,2077$% -0.04

EURO

34,8673% -0.39

GRAM ALTIN

2.444,07%0,01

ÇEYREK ALTIN

4.012,00%1,02

TAM ALTIN

16.022,00%1,01

BİST100

10.218,58%-0,49

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Şehrim İle Gurur Duydum

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Deprem yardım çalışmalarının devam ettiği Belediye Spor Salonunu ziyaret eden İnegöl Belediye Lideri Alper Taban, İnegöl’den yapılan yardımların zelzele bölgelerinde çok büyük yarar sağladığını söz ederek; “Oraya gittiğimde o kadar duygulandım ki, kentimle gurur duydum. Bu benim yaşayabileceğim en hoş histi. İnsanların Kahramanmaraş artık Kahraman İnegöl olmalı tabirlerine kadar duyduk” dedi.

Kahramanmaraş’ta yaşanan zelzele sonrası Onikişubat ilçesinde görevlendirilen İnegöl Belediye Lideri Alper Taban, Pazartesi günü İnegöl’e döndü. Daha sonra Hatay’ın Kumlu ilçesinde görevlendirilen Lider Taban, İnegöl’de bulunduğu müddet içerisinde de zelzele bölgesi için sürdürülen yardım çalışmalarını yerinde inceledi. Kültürpark içi belediye spor salonunda yardım materyallerini hazırlayan gönüllülerle bir ortaya gelen Lider Taban, katkı veren herkese teşekkür etti.

DEVLETİMİZ DİMDİK AYAKTA

Burada basın mensuplarına zelzele bölgeleri ve çalışmalara ait bilgiler de veren Alper Taban, açıklamasında şu tabirlere yer verdi: “Tarifi sıkıntı günler geçiriyoruz. Bu günleri aşmak için el birliği ile çaba ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde AK Parti İlçe Liderimiz ile birlikte Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesine bizler de intikal ettik. Orada Belediye Liderimiz ve Kaymakamımızla birlikte, uyum grubuyla çalışmalar yürüttük. Burada televizyonlardan izlediğimizin çok daha üzerinde bir zelzele yıkıntısı gördük. Çok daha büyük bir afet yaşandığını gördük. Milletimize bir sefer daha geçmiş olsun diyorum. Yaralılarımıza Allah’tan şifalar, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Tıpkı formda devletimizin de 10 başka vilayette yaşanan zelzeleye karşı her kente elinin uzandığını gördüm. Devletimizin bu manada dimdik ayakta olması, bizim için çok değerli. Birebir pandemide olduğu üzere sarsıntı afetinde de her tarafa yetişilmeye çalışılıyor.”

İNEGÖL TÜM İMKANLARIYLA SARSINTI BÖLGESİNDE

“Deprem bölgelerinde enkaz altında arama kurtarma çalışmaları ağır formda devam ediyor. Bizim de İNDAK grubumuz zelzelenin olduğu gün sabah 08.30’da yola çıktılar. Orada AFAD yönlendirmesiyle çalışmalarına başladılar. Biz de bölgede bulunduğumuz müddette onlara katkı vermeye çalıştık. 61 kişilik profesyonel arama kurtarma grubu, orta lisans derecesine sahip grubumuz çalışmalarını sürdürüyor. Tıpkı biçimde İNESMEK Mutfağımızın profesyonel grubunu taşınabilir tırını bölgeye gönderdik. Grubumuz orada sıcak yemek çıkarmaya devam ediyor. Günlük 11 bin kişilik yemek ikramımız devam ediyor. İnegöl’den giden istekli takımlarımızın de orada yemek konusunda çalışmaları oluyor.”

625 TIR YARDIM GÖNDERİLDİ

“İlk andan itibaren İnegöl halkımız zelzele bölgesine sahip çıktı. Bugüne kadar 625 tır, kamyon ve kamyonet biçiminde yardım aracını bölgeye ulaştırdık. Orada belediyenin fen işleri şantiyesinde gelen yardım tırlarındaki gereçler indirilerek oradan sevk ve yönetim edildi. Bunları da AFAD ile koordineli halde vatandaşlarımıza eriştirmeye çalıştık. Tüm vatandaşlarımıza bir kere daha teşekkür ediyorum.”

EKİPLER HATAY’A SEVK EDİLİYOR

“İnegöl’den 2 paklık aracı ve 6 çalışanımız de bölgeye sevk edildi. Zira etraftaki çöplerin toplanması, hijyenin sağlanması da değerli. Zati yıkılan binalardan kaynaklı bir dağınıklık kelam konusu. Bir de atılan çöplerden kasvetler yaşanabiliyor. Ayrıyeten Paklık İşlerimizden 30 kişilik grupta Malatya’da arama kurtarma çalışmalarına katıldı. O takım geri dönüyor. Onları dinlendirip yeni grubu de Hatay’a sevk edeceğiz. Zira bir haftalık değişimlerle bu çalışmaları sürdürmek gerekiyor. İnsani muhtaçlıklar da ortaya çıkıyor.”

KARDEŞ MESKENİM PROJESİ

“Depremzedelerin kentimizde konaklaması noktasında Kardeş Konutum Projesini ben burada olmadığım müddet içerisinde Lider Yardımcılarım koordine ettiler. Zelzele bölgesinden İnegöl’e gelmek isteyenlere konut ayarlanmaya çalışılıyor. Umuteli Derneğimiz iş birliğinde de besin kolisi kampanyası başlattık. Bir koli bedeli 500 TL olarak bu kampanyayı sürdürüyoruz.”

SİYASET ÜSTÜ BİR DURUM YAŞIYORUZ

“Bu süreçte dezenformasyon oluşturmaya çalışan kişi, kurum ve kuruluşlar olabiliyor. Bu yaşadığımız siyaset üstü bir durum ve hiçbir formda buna müsaade etmememiz gerektiğini düşünüyorum. Kimsenin lisanı, dini, ırkını sormuyoruz. Bir yardıma muhtaçlık var ve biz de yardım etmek için buradayız. Tüm İnegöl halkı ayağa kalkmış, beşerler işini gücünü bırakmış durumda. Herkes elinden geldiği kadarıyla takviyesini veriyor. Münasebetiyle bizim makûs niyetli insanlara asla fırsat vermememiz lazım. Yanlış bilgi yayılmasının da önüne geçmemiz lazım.”

YARDIMLAR TEK MERKEZDEN KOORDİNE EDİLMELİ

“Bizler bu süreçte AFAD’a bağlı çalışıyoruz. AFAD bizim devletimizin bir organı. Kişi ve kurum olarak bir şeyler yapıyor olabiliriz fakat AFAD’a tabiyiz. Yani tek merkezden bu denetimin sağlanması, bu yardımların yapılması gerekiyor. Burada toplanan yardımları da AFAD’a bilgi vererek buradan sevk ediyoruz. Bu hususta daha dikkatli hareket etmeliyiz. Şimdiki gereksinimlerimiz da öncelikle çadır. AFAD’ın çadır kurulumları devam ediyor. Çadır üretimi yapan işletmeler de şu anda yalnızca AFAD’a üretim yapıyor. Lakin elinde çadır olan varsa çadır takviyesi verebilir. Yeniden paket besinler değerli, bunları göndermeye devam edeceğiz. Hijyen paketleri değerli. Islak mendil, peçete, bayan hijyen gereçleri, hasta bezi kıymetli. İç çamaşırı, çorap, atkı, bere, eldiven, bot üzere kıyafetler de kıymetli. Fakat bunlar kullanılmamış olması lazım. Teneke konserve, su, meyve suyu, kolay formda tüketilecek gereçler ile bardak, kaşık… Bir de çocuklarımız için oyuncak. Çocukların bu türlü bir ortamda dahi oynamaya muhtaçlıkları var. Ekmek gereksinimi artık kalmadı. Fırınlar kısmen orada üretime başladılar. İkinci bir duyuruya kadar ekmek muhtaçlığı kalmadı.”

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI

“Şehrimize gelmeye başlayan depremzedeler için de bir istihdam davetinde bulunduk. Şu an 500 dolayında kayıtlı gelen var. Lakin kayıtlı olmayanlarla birlikte daha fazla kişi geldiğini biliyoruz. Buradaki akrabalarının yanına yahut şahsi araçlarıyla gelenler var. Vakitle bu sayısı daha netleştireceğiz. Orada kepenklerin bir an evvel açılması, ruhsal bir tesir oluşturuyor. Kentimizde de gelenlerin bir an evvel işe tutunması ruhsal olarak değerli. Bu noktada bir davette bulunduk. İstihdam katkısı verebilirim diyen işletmelerimizi İstihdam Merkezimize başvurmaya davet ediyorum.”

ŞEHRİM İLE GURUR DUYDUM

“Buradan bir teşekkürü de ilçe halkımıza, STK’larımıza yapmak istiyorum. Oraya gittiğimde o kadar duygulandım ki, kentimle gurur duydum. Bu benim yaşayabileceğim en hoş histi. İnsanların artık Kahramanmaraş artık Kahraman İnegöl olmalı tabirlerine kadar duyduk. İnegöl kazanan bir yer, bereketli ve üreten bir yer. Ürettiğini de paylaşan bir yer. Allah herkesten razı olsun. Bugün yardımlaşma günü. Herkesin emeğine sıhhat.”

ALPER TABAN HATAY’DA GÖREVLENDİRİLDİ

“Yeni bir görevlendirmeyle Hatay Kumlu bölgesine gidiyoruz. Orada da önden bir görüşme yaptık. İş makinalarının gönderilmesi noktasında bir adım attık. Oraya gittiğimizde de ayrıca ne yapabiliriz noktasında değerlendireceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Evin depreme karşı güvenli olduğu nasıl anlaşılır?