DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Savaştan kaçtı üniversitede fakülte birincisi oldu, mükafatlar kazandı

Savaştan kaçtı üniversitede fakülte birincisi oldu, mükafatlar kazandı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen 25 yaşındaki Alan Bakr, örnek bir muvaffakiyete imza attı. Savaşın ve şiddetin kol gezdiği ülkesinde bütün imkansızlıklara karşın eğitimden kopmayan Bakr, okuduğu fakültenin birincisi olma muvaffakiyetini gösterirken, çektiği kısa filmlerle de ulusal ve memleketler arası birçok mükafatın sahibi oldu.

Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Alan Bakr, yarım bıraktığı eğitimini tamamlamak için pes etmedi. Uzun müddet kamplarda kaldı, çöp topladı, inşaatlarda, kanalizasyonlarda çalıştı. Önce denklik sınavına girerek lise eğitimini tamamladı. Daha sonra Yabancı Asıllı Öğrenci Sınavı’na (YÖS) giren Alan Bakr, Giresun Üniversitesi Tirebolu Irtibat Fakültesi’nde kazandığı Radyo Televizyon ve Sinema bölüm birincisi olarak bitirirken, yaptığı kısa filmlerle de ulusal ve memleketler arası birçok mükafatın sahibi oldu.

Hayali, ülkesinde yaşananları film yapmak

Yaklaşık 7 yıl önce ülkesinden kaçmak zorunda kaldığını anlatan Alan Bakr, “Suriye’nin Afrin kentinde yaşıyorduk. Şimdi liseyi bitirmemiştim. Çaresiz iç savaştan ailemle kaçmak zorunda kaldık. Ben eğitimimi tamamlamak istiyordum lakin bu o kadar kolay olmadı. Uzun bir mühlet Türkiye’deki sığınmacılarla kaldık. Bu müddet içerisinde inşaat, kanalizasyon, garsonluk üzere bir çok işlerde çalıştım. Sonra bir ağabeyin yardımıyla önce denklik sınavına girdim liseyi bitirdim. Sonra ise Yabancı Asıllı Öğrenci Sınavı’na (YÖS) sınavına girdim. Giresun Üniversitesi Tirebolu Bağlantı Fakültesinin kazanınca çok sevindim. Sevincimden ağladım zira babam Suriye televizyonunda senarist ve yönetendi. Ağabeyim tiyatrocu, ablam ise ses sanatkarıydı. Ben de sanatçı bir aileden geldiğim için yönetmen olmak istiyordum. Hem çalıştım hem de okudum ve nihayetinde Radyo Televizyon ve Sinema bölümünün fakülte birincisi olarak bitirdiğimi öğrendim. Bu mühlet içerisinde de kısa film çalışmalarım oldu. Türkiye’de ve Avrupa’da müsabakalarda bu filmlerim birçok mükafatın sahibi oldu. Bu da beni farklı bir keyifli etti. Bundan sonraki maksadım ise ülkemde yaşananların anlatıldığı bir film yapmak. Sinemanın ve Kitle Bağlantı Araçlarının gücünün biliyorum. Bu nedenle tahminen ülkemiz insanlarının yaşadıklarını dünyaya daha âlâ anlatabilirim” dedi.

Başarılarıyla hocalarının gururu oldu

Hem çalışkan hem de yetenekli bir öğrenciye sahip oldukları için memnun olduklarını anlatan Tirebolu Irtibat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazım Elmas, “Öğrencimizin dersine ben de girdim. Alan Bakr, Suriye’den ülkemize gelen ve şuan vatandaşımız olan bir öğrencimiz. En önemli özelliği İletişin Fakültesi mezunu olarak teorik bilgilerin yanı sıra uygulamayla alakalı üstün bir yeteneğe sahip olduğunu gördük. Hem çalışkan hem de yetenekli bir öğrenciyi mezun etmenin memnunluğunu yaşıyoruz. İnanıyorum ki bizi de gururlandıracak çalışmalarla isminden kelam ettirecektir” tabirlerini kullandı.

Öğrencisinin başarısıyla gurur duyduğunu tabir eden Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Mesut Coşkun ise “Öğrencimizin yaptığı en âlâ şey pes etmedi, sabretti ve bu da ona hem eğitimde hem de pratik olarak yaptığı çalışmalarda muvaffakiyet kazandırdı. Ulusal ve milletlerarası alanda ’Emel’ isimli kısa filmiyle dört tane ödül kazandırdı. Bunun yanı sıra bir çok çalışması yarışlarda finalist oldu. Örnek bir muvaffakiyet kıssası ortaya koydu” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Karacabey sahilleri bayram tatilinde doldu taştı