a

Sandıkta İmran Han damgası!

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Ulusal Meclis’teki 266 sandalye için 5 bin 121, 4 eyaletin meclislerindeki 593 sandalye için ise 12 bin 695 aday yarıştı.

Seçim Komitesi bilgilerine nazaran, ülkede 128,5 milyonun üzerinde kayıtlı seçmenin oy kullanma mühleti mahallî saatle 17.00’de sona erdi.

Ülke genelinde kurulan 90 bin 675 sandıkta seçmenler, 5 yıl vazife yapacak Ulusal Meclis ve eyalet meclisi üyelerini belirlemek için oylarını kullandı.

Başkent İslamabad başta olmak üzere Lahor, Karaçi, Peşaver ve Kuetta üzere kentlerde seçmenler, oy vermek için gittikleri okullarda uzun kuyruklar oluşturdu.

Pakistan’da 2013’te seçime iştirak yüzde 55,02, 2018’de ise yüzde 51,7 olarak gerçekleşmişti.

128,5 MİLYON SEÇMEN

Seçim Kurulu bilgilerine nazaran, 241,49 milyon nüfusa sahip Pakistan’da kayıtlı 128 milyon 585 bin 760 seçmen bulunuyor. Bu seçmenlerin 69,2 milyonunu erkekler, 59,3 milyonunu ise bayanlar oluşturuyor.

100’ün üzerinde milletlerarası seçim gözlemcisi ve yabancı gazeteci de seçimleri takip ediyor.

Resmi olmayan sonuçların gece yarısına yanlışsız gelmeye başlaması ve yarın kesin sonuçların açıklanması bekleniyor.

ULUSAL MECLİS’TE 336 SANDALYE BULUNUYOR

Pakistan Ulusal Meclisi’nde 336 sandalye bulunuyor. Ulusal Meclis’teki 336 sandalyeden 60’ı bayanlara, 10’u ise dini azınlıklara ayrılmış durumda. Bu, yalnızca 266 sandalye için milletvekillerinin yarışacağı manasına geliyor.

Ulusal Meclis’te sandalye elde etme yarışına giren her siyasi parti, Seçim Komitesine evvelce hazırladıkları 60’ı bayan ve 10’u dini azınlık olmak üzere 70 kişilik listeleri teslim ediyor. Bu 70 sandalye de oyların yüzde 5’inden fazlasını alan partiler ortasında göreceli temsil yoluyla paylaştırılıyor. Kelam konusu 70 sandalye için milletvekilleri aday olmuyor.

Hükümeti kuracak başbakan da Ulusal Meclis üyeleri ortasından seçilecek. Mecliste 169 salt çoğunluğu sağlayan aday, ülkenin 25. başbakanı olacak.

Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) önderi eski Başbakan Navaz Şerif ve eski Başbakan Benazir Butto’nun oğlu Pakistan Halk Partisi (PPP) başkanı Bilaval Butto Zerdari, başbakanlık koltuğu için seçimlerdeki en güçlü iki aday olarak öne çıkıyor. Cezaevindeki eski Başbakan İmran Han’ın partisi Pakistan Adalet Hareketi (PTI) de yeniden öne çıkan partiler ortasında gösteriliyor.

RESMİ OLMAYAN SONUÇLARA NAZARAN SEÇİMLERİ PTI’NIN BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLLERİ ÖNDE GÖTÜRÜYOR

Eski Başbakan Navaz Şerif’in liderliğini yaptığı Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) ile tutuklu eski Başbakan İmran Han’ın partisi Pakistan Adalet Hareketi (PTI) takviyeli bağımsız milletvekilleri ortasında rekabet göze çarpıyor.

Ulusal basının paylaştığı resmi olmayan sonuçlara nazaran, ülke genelinde PTI’nın bağımsız milletvekilleri seçimi önde götürüyor.

Eski Başbakan Han’ın toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, PTI’nın bağımsız milletvekillerinin seçimleri açık orta önde götürdüğü tabiri paylaşıldı.

PML-N’den ise seçim sonuçlarına ait şimdi bir açıklama yapılmadı.

Pakistan’da 5 yıl yasama vazifesini yürütecek Pakistan Ulusal Meclisi (NA) ve eyalet meclislerinin seçimi için lokal saatle 08.00’de başlayan oy verme süreci saat 17.00’de sona ermişti.

İMRAN HAN 5 AĞUSTO 2023’TE TUTUKLANMIŞTI

İmran Han, yargılandığı yolsuzluk davasında mahkemenin tutuklama kararının akabinde 5 Ağustos 2023’te polislerce gözaltına alınarak cezaevine gönderilmişti.

Eski Başbakan Han’ın, yargılandığı yolsuzluk davasında verilen 3 yıl mahpus cezası, 29 Ağustos’ta ertelenmiş ve kefaletle tahliyesine hükmedilmişti. 30 Ağustos’ta Hakim Abul Hasnat Zülkarneyn, savcılığın talebiyle “devlet sırlarını ifşa etmekle” suçlanan İmran Han’ın tutukluluk mühletini uzatmıştı.

HAN’IN MİLLETVEKİLİ ADAYLIĞI KABUL EDİLMEMİŞTİ

Pakistan’da Seçim Komitesi, 30 Aralık 2023’te cezaevindeki eski Başbakan Han’ın şubatta yapılacak genel seçimlerdeki milletvekili adaylığını, hakkındaki mahkumiyet kararı nedeniyle anayasaya nazaran milletvekili adayı olamayacağı gerekçesiyle kabul etmemişti.

SON GENEL SEÇİMLER 2018’DE YAPILMIŞTI

Pakistan’da son genel seçimler 25 Temmuz 2018’de yapılmış ve İmran Han hükümeti misyona gelmişti.

Pakistan Ulusal Meclisinde 10 Nisan 2022’de yapılan itimat oylamasında, 174 “hayır” oyuyla İmran Han hükümeti düşmüştü.

Üç periyot başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan 2022’de Mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla çoğunluğun takviyesini alarak Başbakan seçilmiş ve ülkeyi Ağustos 2023’e kadar yönetmişti.

Ülkeyi genel seçimlere kadar yönetecek süreksiz hükümetin Başbakanı Anvarul Hak Kakar ise 14 Ağustos 2023’te yemin ederek vazifeye başlamıştı.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Finlandiya, Rusya’ya yönelik kararını uzattı