a
  • Haberyum
  • Bursa
  • Sabri Ülker Vakfı’ndan depremde ailelerini kaybeden çocuklara destek

Sabri Ülker Vakfı’ndan depremde ailelerini kaybeden çocuklara destek

Depremden etkilenen çocuklar için aktiflik ve oyunlarla yeni anılar oluşturulabilir

Depremden etkilenen çocuklarla his ve kanılar hakkında şeffaf ve korkutucu olmayan bir lisanla irtibat kurmanın ehemmiyetine değinen Doç. Dr. Serhat Nasıroğlu, çocukların boyama, yazı yazma üzere faaliyetlerle kaybettikleri aile bireylerine dair yeni anılar oluşturmalarının uygunlaştırıcı tesirinin altını çizdi. Buradan harekete geçen Sabri Ülker Vakfı, T.C. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından müdafaa altına alınan refakatsiz çocukların güzelleşme süreçlerine takviye olmak gayesiyle oyuncak ve aktiflik gereçleri gönderdi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 vilayette hissedilen zelzeleden etkilenen çocukların hayata yine uyumlanması sürecinde yetişkinlerin çocuklarla kuracağı bağlantı ve yönlendirmeler büyük kıymet taşıyor. Sarsıntıda yakınlarını kaybeden yahut sarsıntısı yaşayan çocuklarda travma sonrası gerilim bozukluğu görüldüğünü belirten Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Anabilim Kolu Lideri ve Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatri Derneği Travma Komite Lideri Doç. Dr. Serhat Nasıroğlu, bu süreçte çocukların gelişim davranışlarında geriye dönme, dikkat bozukluğu, muvaffakiyetin olumsuz etkilenmesi üzere sonuçlarla karşılaşıldığını vurguladı.

“Çocuklarla zelzeleye dair hislerinizi paylaşın”

Depremi yaşayan çocukların his, fikir ve endişelerini söylemekten çekinebildiklerine değinen Doç. Dr. Serhat Nasıroğlu, kimi ailelerin çocukların yanında ıstırap ve telaşlarını göstermemek için hislerini bastırdıklarını lakin bunun çoğunlukla yarar göstermediğini belirtiyor. 

 Serhat Nasıroğlu bu süreçte yapılabilecek konuşmaları şöyle özetliyor: “Çocuğu karşınıza alıp, olayla ilgili ne düşündüğünüzü konuşmanızda yarar var. Korkuyor musunuz, öfkeli misiniz, tasalarınız mı var? Bu hislerinizi çocuğunuzla şeffaf lakin korkutucu olmayan bir halde konuşun. Konuşma sonrasında çocuğunuzun da kendi hislerini anlatmasına fırsat verin. Sarsıntı anında ne oldu, o anda neler hissetti? Tüm bu süreçle ilgili çocuğun hissettiği duygu ve fikirleri sizinle paylaşmasına müsaade edin. Çocuklara hislerimizi anlatırken de bunun berbat bir şey olmadığını, zelzele üzere olaylarda öfke, endişe, telaş üzere hislerin çok doğal yansılar olduğunu aktarmamız değerli.

 “Boyama-yazı aktiflikleri ile yeni anılar oluşturulmalı”

Ailelerini yahut yakınlarını kaybeden çocukların travma ile baş edebilmeleri için yapılabileceklerine değinen Nasıroğlu, “Bazı bireyler konutlarından hiçbir şey alamadılar. Geçmişle ilgili anıları barındıran tüm objeler dışarıda kaldı. Örneğin, babanızı kaybettiniz ve babanızla ilgili tek bir fotoğraf karesi bile elinizde kalmadı. Nitekim kuvvetli bir süreç. Bu süreçle başa çıkmak için yapılabileceklerden biri yeni anılar oluşturmaktır. Bir boyama kalemi verilen çocuğa, babanla ilgili anını müellif mısın ya da çizer misin denilebilir. Okuma yazma bilen çocuklardan sarsıntıda kaybettiği ebeveynine yahut yakınına bir veda mektubu yazması yahut onunla ilgili en hoş anısını yazması istenebilir. Bu süreçte anıları yok etmek yahut bastırmak yararlı olmuyorBunun yerine elimizde anılarımıza dair hiçbir obje yokken yeni objeler üretmeye başlıyoruz” dedi.

Refakatsiz çocuklar için 2.000 aktiflik kutusu

Boyama, yazma ve oyun oynama üzere aktifliklerin çocukların travma sonrası güzelleşme süreçlerine dayanak olmasından yola çıkan Sabri Ülker Vakfı, zelzelede ailelerini kaybeden çocuklara iletilmek üzere T.C. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na aktivite gereçlerinden oluşan aktiflik kiti gönderdi.

Koruma altına alınan 2.000 refakatsiz çocuğa iletilmek üzere oyuncak ayı, boyama kitabı, boya kalemi, yüz boyası ve hamur seti, el kitabı ve zelzele özel bisküvisinden oluşan aktiflik materyalleri ileten Sabri Ülker Vakfı’nın bu çalışması; bakanlığın yönlendirmesi ile önümüzdeki periyotta zelzeleden etkilenen tüm refakatsiz çocukları kapsayacak. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hatay EXPO alanında bulunan Düğmeli Ev sapasağlam ayakta