a

Rusya’nın Ukrayna işgali 12. gününde

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı işgal 12. gününe girdi. Rusya, başkent Kiev dahil 4 kentte sivillerin çıkışı için geçici

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal 12. gününe girdi. Rusya, başkent Kiev dahil 4 kentte sivillerin çıkışı için geçici ateşkes ilan etti. İşte dakika dakika yaşananlar…

Ukrayna ile Rusya arasında 2014 yılında başlayan gerginlik, bugün itibariyle işgale dönüşmüş durumda. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 20 Şubat’ta yaptığı açıklamada, ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma kararı almıştı. Modern Ukrayna’nın Rusya’nın desteğiyle kurulduğunu iddia eden Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinin Rus toprakları olduğunu öne sürmüştü.

Putin’in talimatıyla başlatılan işgal, 12’inci gününe girdi. Kiev başta olmak üzere, ülkenin pek çok noktasındaki çatışma ve bombardımanlar yaşandı. Rus kuvvetleri sahada istediği hızda ilerleyemezken, Batı dünyasından Moskova’yı hedef alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.

İŞTE RUS İŞGALİNDE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

08.32 Rusya, sivillerin tahliyesi için 4 kentte (Kiev, Mariupol, Sumi ve Harkov) geçici ateşkes ilan etti. İnsani koridorlar TSİ 10.00’da açılacak.

Otobüsler tahliye için bekliyorOtobüsler tahliye için bekliyor

07.41 Rusya-Ukrayna müzakerelerinde üçüncü turun bugün yapılması bekleniyor. Heyetler daha önce 28 Şubat ve 3 Mart’ta bir araya gelmişti.

06.52 Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan’ın Harkov Fahri Konsolosluğu binasına düzenlenen hava saldırısı sonucu binanın ağır hasar aldığını duyurdu. Düzenlenen saldırıda Fahri Konsolosluk personelinden ölen veya yaralanan olmadığını ve personellerin şu anda güvenli bir bölgede olduğunu belirten Bakanlık, saldırının detaylarına ise değinmedi.

Rusya'nın Ukrayna işgali 12. gününde

ALTIN VE PETROL FIRLADI

06.10 Rusya’nun Ukrayna’ya müdahalesinin uluslararası piyasadaki etkisi de devam ediyor. Bu gece (04.40) itibariyle altının ons fiyatı fırladı ve 2 bin doları aştı. Daha sonra 1.990 seviyesine indi. Brent petrolün fiyatı ise, ABD’nin Rusya’dan petrol ithalatına yaptırım uygulamaya hazırlandığını açıklamasının ardından, 110 dolar civarından bir anda gece 03.30’de 130 doları aştı. Şu anda 129 dolar seviyesinde. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’dan petrol ithalatını yasaklamak için adımların atıldığını belirterek, “Konuyla ilgili Avrupa’da ortaklarımızla konuşuyoruz” dedi. İşgalin başlamasında önce 90 dolar civarlarında olan brent petrol, savaşın başlamasıyla 100 doları aşarak son 10 yılın rekorunu kırmıştı.

Rusya'nın Ukrayna işgali 12. gününde

05.40 Netflix, Ukrayna’ya düzenlediği saldırılar nedeniyle Rusya’daki hizmetlerini askıya alacağını duyurdu.

04.30 İsveç Genelkurmay Başkanı Micael Byden, Ukrayna’ya daha önce göndereceklerini açıkladıkları 5 bin AT4 tanksavar silah, 5 bin çelik yelek, 5 bin askeri kask ve 135 bin askere yetecek hazır gıdanın yerine ulaştığını duyurdu.

02.02 Rusya’nın ülkesinde insanlık suçu işlediğini ve Lahey’de yargılanması için başvuru yaptıklarını hatırlatan Zelenskiy, “Henüz hiçbir Dünya liderinden, hiçbir Batılı politikacıdan bu duyuruya bir tepki duymadım. Saldırıyı kimin planladığını en yukarıdan aşağıya kadar biliyoruz. Her şeyi biliyoruz ve hiçbir şeyi affetmeyeceğiz. Mahkeme seni bekliyor” ifadelerini kaydetti. 

01.43 Ukrayna’nın Irpin kentinin Belediye Başkanı Aleksandr Marşukin, tahliyeler sırasında Rus ordusunun saldırıları nedeniyle 8 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

00.53 Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları devam ederken, Rus birlikleri tarafından Harkov’da bulunan televizyon kulesinin vurulduğu duyuruldu.  

00.03 TikTok, “sahte haber” yayanlara hapis cezası öngören yasa nedeniyle Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldı. Platform, çalışanlarını ve kullanıcılarını korumak için canlı yayın yapma ve yeni videolar yükleme özelliğini geçici olarak kaldırdı.

KAYNAK HABER 7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yaptırımlara Rus yanıtı gelmeye başladı