a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Rusya’dan “Balktık’a saldırı” savlarına karşılık

Rusya’dan “Balktık’a saldırı” savlarına karşılık

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, başşehir Moskova’da yabancı misyon temsilcileriyle Ukrayna’daki duruma dair “yuvarlak masa” formatında toplantı yaptı. Toplantıya, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Tanju Bilgiç de katıldı.

Burada konuşan Lavrov, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya maddi dayanak sağladığına dikkati çekerek, “Batı, şimdiye kadar 200 milyardan fazla dolar ayırdı.” dedi.

Lavrov, Ukrayna’nın, Batı tarafından tedarik edilen silahları diğer ülkelere sevk ettiğini ve bundan para kazandığını ileri sürerek, “Silahlar, tüm dünyaya yayılıyor. Batı’nın Ukrayna idaresine sağladığı silahlar, yalnızca Orta Doğu’daki çatışma bölgelerinde değil Finlandiya, İsveç, Danimarka, Hollanda ve Gazze Şeridi’nde de tespit edildi. Batı, bunu görmezden geliyor.” sözünü kullandı.

Batılı ülkelerin de “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı kazanması durumunda Baltık ülkelerine saldıracağı” istikametindeki açıklamalarını pahalandıran Lavrov, ABD Lideri Joe Biden’ın da buna benzeri sözlerinin bulunduğuna dikkati çekti.

Lavrov, kelam konusu açıklamaların “saçma” olduğunu vurgulayarak, “Tarihi ve Ukrayna’da özel askeri operasyon kapsamında ilan ettiğimiz gayeleri azıcık anlayan herkes, bu çeşit açıklamaların saçma olduğunu anlıyor.” diye konuştu.

Ukrayna Devleti Lideri Volodimir Zelenskiy’nin “Barış Formülü” inisiyatifini pahalandıran Lavrov, bunun “çıkmaza giden yol” ve bu evraktaki unsurların “saçmalık” olduğunu söyledi.

Belgorod bölgesinde 65 Ukraynalı esir dahil 74 kişinin içinde bulunduğu Rus uçağının Ukrayna tarafından vurulmasına değinen Lavrov, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini ve uçağın vurulduğu silahın hangi ülkeye ilişkin olduğunun incelendiğini aktardı.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hamas’tan ateşkes açıklaması: İnceliyoruz