a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Rusya’da Putin’e yeniden başkanlık yolunu açacak halk oylaması başladı

Rusya’da Putin’e yeniden başkanlık yolunu açacak halk oylaması başladı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 4 yıl sonra devlet başkanı seçiminde tekrar aday olmasına imkan sağlayacak ve ülkede siyasi sistemi değiştirecek anayasa değişikliği için halk oylaması bugün başladı.

Putin’in isteği ile hazırlanan anayasa değişiklikleri için referandum sandıkları yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle belirlenen tarihten daha erken açıldı.

22 Nisan’da yapılması kararlaştırılan ancak ülkedeki salgının artması nedeniyle ertelenen oylama tarihi Putin’in kararıyla 1 Temmuz’a alınmıştı.

Salgının gölgesinde sandık başına gidiliyor
Halkın toplumsal aralık kurallarına uyarak sandığa gidebilmesi için ülke genelinde oylama süreci bugünden itibaren başlatıldı. 7 gün boyunca sürecek oylamada iştirakin hafta ahir artması bekleniyor.

Lakin Covid-19 günlük vaka sayısının 7 binin altına düşmediği Rusya’da salgının gölgesinde sandık başına gidiliyor olması eleştirilen hususlar arasında taraf alıyor.

PUTİN’E TEKRAR BAŞKANLIK SAĞLAYAN DÜZENLEMEYE REAKSIYON

Anayasa değişikliği tasarısında Putin’e yönelik kişisel hazırlanan hususun değişiklik paketine son anda dahil edilmesi tartışmaları beraberinde getirdi.

Putin, geçmişteki iki periyot vazife müddetini sıfırlayan tasarıyla anayasa gereği üçüncü periyot yasağına karşın tekrar devlet başkanı adayı olabilecek.

67 yaşındaki Putin, bu düzenleme ile 2024’te ve daha sonraki devirde yapılacak seçimlerde aday olabilecek. Böylelikle bu değişiklik ile Putin’in 2036’ya kadar devlet başkanı olarak kalabilmesinin yolu açılacak.

Muhalif kesitlerin yansısını çeken bu düzenleme, son günlerde ülkenin farklı kentlerinde protestolara neden oldu.

Muhalefet bu düzenlemenin Putin’e ömür boyu başkanlık kapısını açacağını savunarak oylamanın boykot edilmesi davetinde bulunmuştu.

GAYRI MİLLETLER ARASINDA TARTIŞMA YARATAN DEĞİŞİKLİKLER

Anayasa değişikliği içerisinde konum alan “Rusya’nın kurucusu olan halkın lisanı Rusçanın devlet lisanı olduğu” tabiri de Rusya’da yaşayan Türk ve gayri milletler arasında tartışmalara neden oldu.

Rusya’nın kuruluşunda yalnızca Rus milletinin olduğu anlayışının öne çıktığı bu değişiklik ile sair milletlere mensup olanların ülkenin kuruluşunda yok kararında sayıldığı öne sürülüyor.

Putin’in Rusya Federasyonu’nda bulunan öbür milletlerin eğitimde ana lisanını Rusça yapan 3 Ağustos 2018’de imzaladığı mahallî lisanlarda eğitime ilişkin yasanın bugünkü yapılacak anayasa değişikliği ile daha da sağlamlaşacağı değerlendirmeleri yapılıyor.

Kelam konusu yasa federasyonda bulunan sair milletlerin Rusça olmayan lisanlarını eğitimde seçmeli hale getirmiş ve Rusça haricindeki resmi lisanları farz eğitim lisanı olmaktan çıkarmıştı.

Rusçanın devletin kurucu halkının lisanı olarak tanımlanması sonucunda gayri ana lisanlarda eğitimin zamanla külliyen ortadan kaldırılabileceği tasası lisana getiriliyor.

Anayasa değişiklikleri arasında Kırım’ın ilhakını sağlamlaştıran unsur de bulunuyor. “Rusya Federasyonu’nun topraklarının yabancılaştırılmasını amaçlayan aksiyonlara ve bu tıp aksiyonlara davet yapılmasına müsaade verilemez.” hususu Kırım’ın yasa dışı ilhakına yönelik yapılan tenkitlerin de önünü kesecek.

Rusya’nın birleşik nahiyelerinin konumunda, Bakanlar Heyeti’nin üyeleri ve farklı seviyelerde devlet yetkililerinin statüsünde, parlamentonun yetkisinde değişiklikler olacak. Devlet Başkanının kimi salahiyetleri gayri kurumlar arasında paylaştırılacak.

Gelgelelim yeniden de son onay makamının devlet başkanı olması nedeniyle Putin’in otoritesinin yeniden kurumlar üzerinde kendini hissettireceği değerlendirmesi yapılıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Google, artık her aramanın tam kaydını tutmayacak