a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Rusya’da anayasada düzenlemelere yönelik halk oylaması başladı

Rusya’da anayasada düzenlemelere yönelik halk oylaması başladı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Rusya Merkez Seçim Komitesi’nin seçim takvimine nazaran, Ruslar bugünden itibaren anayasal düzenlemelere yönelik oylarını kullanabilecek. 1 Temmuz’a kadar sürecek oylamada, oylar sadece oy kullanma noktalarından değil, internet ortamından da verilebiliyor.

İnternet üzerinden oy kullanmak için 21 Haziran’a kadar ilgili kuruluşlara müracaatta bulunulması gerekiyordu.

Başşehir Moskova ve Nijnıy Novorod nahiyesi sakinleri de 21 Haziran’a kadar bildirmiş olmaları halinde elektronik ortamda oy kullanma sisteminden bugün itibariyle faydalanabilecek.

Oy kullanma müddeti salgın nedeniyle uzatıldı

Öbür yandan Rusya’da ülke çapında bir seçim ilk sefer bir hafta sürecek. Bunun nedeni ise salgının yayılmasını önlemek. Merkez Seçim Komitesi’ne nazaran, sandıkların bulunduğu noktalara saatte 8-12 kişi alınacak. Her nokta 10 dakika örtülü tutulacak ve bu müddet zarfında dezenfekte edilecek.

Şimdiye kadar uzaktan oy kullanmak için 1 milyon 190 bin 726 kişi müracaatta bulundu. Bunların 1 milyon 51 bin 155’i Moskova’da, 139 bin 571’i Nijnıy Novgorod kesiminde yaşıyor.

Merkez Seçim Komitesi Başkanı Ella Pamfilova daha önce oylama için 96 bin 500’den fazla oy kullanma merkezinin açılacağını tabir etmişti.

Oylamanın başta 22 Nisan’da yapılması planlanıyordu, gelgelelim salgın nedeniyle ertelenmişti.

Daha sonra oylama tarihi olarak 1 Temmuz verilmişti, fakat kalabalığın oluşmasını ve salgının yayılmasını önlemek emeliyle sandıkların daha erken açılacağı bildirilmişti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Filistin: Türkiye’yle Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmasını görüşmüyoruz