DOLAR

32,8560$% -0.61

EURO

36,0150% 0.08

GRAM ALTIN

2.551,53%0,06

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

TAM ALTIN

16.760,00%-1,32

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Rus vekil: Ayasofya tartışmasının körüklenmesi, İslam ve Ortodoksluktan uzak güçlerin çıkarlarına hizmet edecek

Rus vekil: Ayasofya tartışmasının körüklenmesi, İslam ve Ortodoksluktan uzak güçlerin çıkarlarına hizmet edecek

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesiyle ilgili tartışmalara dahil olan Duma Sivil Topluluğu Geliştirme, Toplumsal ve Diyaneti Derneklerin Problemleri Komitesi Başkanı Gavrilov, öncelikle Türkiye’nin egemenliğinin mutlak olduğunu belirterek Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin tüm ortamlarda gelişmekte olduğunu söz etti.

Ayasofya’nın Rus turistler ve inananlar tarafından büyük ilgi gördüğünü ve Türk tarafının bu anıtın statüsünü değiştirmemeyi kabul edeceğini umduklarını kaydeden Gavrilov, “Burayı tüm inananlar ziyaret etmeli. Türkiye Ermeni Patriği’nin önerdiği üzere, burada farklı dinlere mensup kişiler için ibadet etme imkanı sağlanabilir” dedi.

Asrî Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Ayasofya’yla ilgili kararının dünyada çok pahalı bulunduğunu ve bu karara hürmet gösterildiğini anımsatan Gavrilov laflarını şöyle sürdürdü:

“Ayasofya’nın müze olarak kalması yönünde alınacak karar, klâsik mezhepler, halklar ve kültürler arası ilişkilerin güçlenmesine hizmet edecek. Tartışmanın körüklenmesi, ilişkilerimizi zorlaştırmakla kalmayacak, İslam ve Ortodoksluktan uzak güçlerin çıkarlarına da hizmet edecek.”

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’da, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi tartışmalarına ilişkin TBMM’ye hitaben yazılmış bir bildiri kabul edilmişti.

Kelam konusu metinde “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin milletvekilleri olan meslektaşlarımızdan, mevcut durumu her yanıyla tahlil etmelerini rica ediyoruz. Onlara, Ayasofya’nın statüsüyle ilintili bir karar alırken bilge bir biçimde davranmaları davetini yapıyoruz” şu tabirleri mahal almıştı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

DSÖ: COVID-19 salgını hızlanıyor ve pandeminin tepesine ulaşmadık