DOLAR

32,8126$% -0.04

EURO

35,1423% -0.05

GRAM ALTIN

2.448,19%-0,08

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

TAM ALTIN

15.997,00%-0,31

BİST100

10.771,36%0,29

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Spor
  • Recep Gürkan: Kırkpınar'ı Eylül ayına planlayabiliriz

Recep Gürkan: Kırkpınar'ı Eylül ayına planlayabiliriz

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Encümen Içtiması medya konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Birlik Başkanı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın başkanlığında gerçekleştirilen encümen içtimasında Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Covid-19 önlemleri kapsamında ertelenen 659’uncu Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni kıymetlendirdi. Bu süreçte Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın ile sık sık görüştüklerini belirten Gürkan, şunları söyledi: 

“Geçtiğimiz günlerde Musa Aydın, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile görüşmüş. Temmuz-Ağustos ayında değil de Eylül’de yapılmasına daha sıcak baktığını söz etmiş. O yüzden federasyon üzerinden yürüyerek üç farklı üniversiteden görüş alarak bu görüşlerin, bakanlık ya da federasyon vasıtasıyla Bilim Heyeti’ne sunulması ve oradan da bir rehber niteliğinde bir çalışma yapılması kararını almıştık. Bununla ilgili açıklamalar yaptık lakin bir taraftan baktığınızda yalnızca Türkiye değil güya bütün dünya bir güruh bağışıklığına sahih yönelim var üzere. Önlemler yaz nedeniyle her konumda de gevşedi fakat vaka sayıları da bir türlü stabilize olmadı. Bin 200 – bin 300’ler civarında gidiyoruz. Pandemi manasında geleceği göremiyorum. Nasıl bir gelecek bekliyor bizi bunu göremiyorum açıkçası. Biz güreşleri Eylül’den sonraya Ekim’e falan ertelersek, hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte güya vakalarda da bir artış olacak. Şayet yapacaksak bunu Eylül ayı içerisinde velev Eylül’ün ilk 2 haftasında yapmalıyız. Tahminen de bütün güreşleri peş peşe yapıp bitirmek gerektiğini düşünüyorum. Kendi ferdî kanaatim bu. Şayet ne kadar Eylül sonuna Ekim’e yanlışsız sarkıtırsak da hava sıcaklıkların düşeceği için vaka sayılarının artacağını düşünüyorum ben. Gidişat onu gösteriyor. İki üniversiteden görüş gelmişti. Bir üçüncü üniversitenin görüşü bekleniyordu. Bu da geldikten sonra Bilim Konseyi’ne acilen ivedilikle sunularak, bilim konseyinin görüşü doğrultusunda güreşleri Eylül ayına planlayabiliriz.”

‘PEHLİVANLAR KAMPA ALINABİLİR’

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılacak olan pehlivanların 14 günlük bir kampa alınabileceğini belirten Gürkan, “Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılacak olan pehlivanlara testler yapılacak; negatif çakanlarda kampa alınacak. O kampta 14 gün boyunca odada gizli kalmayacak pehlivan. Kampa dışarından bir müdahale olmayacak, giriş çıkış yapılmayacak. Bu bin kişi bu kampta bir arada olacak. Antrenmanını yapacak, günlük hayatını sürdürecek. Tek başına izole bir ortam değil bu. Lakin bununla ilgili de net bir şey yok. Yani Bilim Şurası tahminen de külliyen serbest bırakacak. O yüzden bunları konuşmak için daha erken” dedi.

Yağlı güreşlerin gayrı hiçbir spor kısmına benzemediğini belirten Gürkan, “Bütün dünyada bir belirsizlik var. Yalnızca Türkiye’de değil. Hele yağlı güreş üzere pehlivanların nabzının 200’lere çıktığı ağır temas esnasında bırakın Covid’i gayrı bir virüs varsa onun bile geçmesi olası. Bizim bunu gözetmemiz gerekiyor. Ben bu süreci şuana kadar akıllıca yönettiğimizi düşünüyorum. Devletin tüm kademeleriyle birlikte yönetilen bir süreç bu” diye konuştu.

DHA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Akhisarspor’un yeni sponsoru Akhisar Belediyesi