a

Ramazan ayını Fetih coşkusu saracak!

Fethin 700’üncü yılının da yaklaşıyor olması ayrı bir mana katıyor etkinliklere. Evet 700’üncü yıla 4 yıl kala bu yıl çok daha görkemli kutlanacak şenlikler.

Keşke devlet töreni statüsünde kutlansa Osman Gazi’yi anma ve Fetih Şenlikleri…  Dönemin kaymakamı Sabahattin Öztürk’ün ısrarı ve büyük gayretiyle başlamıştı Osman Gazi’yi anma ve Fetih Şenlikleri. O zamandan bu zamana önemli gelişmeler sağladı. Daha görkemli kutlanır oldu. Her geçen gün de devlet töreni ile kutlanması için adımlar atılıyor. 

Fethin 700’üncü yılının da yaklaşıyor olması ayrı bir mana katıyor etkinliklere. Evet 700’üncü yıla 4 yıl kala bu yıl çok daha görkemli kutlanacak şenlikler. Yine nisan ayı boyunca birbirinden renkli gösteriler ve organizasyonlara şahane olacak Bursa. 

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, fethin anlatıldığı Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde bu yıl şenliklerle ilgili programı açıkladı. 

 Bu yıl 17.’si gerçekleştirilen Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri’nin çok önemli bir organizasyon haline geldiğini vurguladı. 

Başkan Dündar, “17 yıldır gerçekleştirdiğimiz Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fetih Şenlikleri, ciddi bir altyapıya sahip, kurumsallaşmış ve her kesime hitap eden etkinlikler bütünlüğünden oluşmaktadır. Bu etkinlikler ile birlikte Bursa’nın fethinin kutlandığı bayram havasında bir Nisan ayı geçireceğiz. 

Bursa, 23 yıllık kuşatmanın sonucunda savaş olmadan ve kan dökülmeden fethediliyor. Osmangazi Belediyesi olarak, Bursa’nın fethini baharı müjdeleyen Nisan ayında, sevgi, barış ve kardeşlik ortamında 17 yıl önce kutlamaya başladık ve bunu sürdürüyoruz” sözleriyle anlattı şenlikleri. .

Dündar programı da şöyle açıkladı; “Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri’ni, 6 Nisan Çarşamba günü sabah saat 06.00’da Ulucami’de Fetih duasını okuyarak başlatacağız. 

8 Nisan Cuma günü Minyatürlü Eserlerde Osmanlı Padişahları ve Sultan III. Mehmed sergisinin açılışını yaparak; 3’üncü Mehmed Dönemi ve Bursa Sempozyumu’nu düzenleyeceğiz. 9 Nisan Cumartesi günü Tophane Meydanı’nında yapılacak olan resmi açılış töreninin ardından Fetih Yürüyüşü’nü gerçekleştireceğiz. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde son bulacak olan fetih yürüyüşünün ardından vatandaşlarımıza iftar ikramımız olacak. Bursa’daki birçok dernek, sivil toplum kuruluşu ve spor kulüpleri de bu yürüyüşte yer alacak.” 

Bu yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa organizasyonu olması nedeniyle bu etkinlik de uluslararası bir havaya büründü. Yurtdışından gelen heyetler de etkinlikler içine dahil olacak. 

Bu yıl Ramazan ayına denk gelen şenliklerde her yıl düzenlenen Köy Kınası ve Düğünü etkinliklerini bu yıl gerçekleştirilmiyor. Dündar, “Köy Kınası ve Düğünü etkinliğinin yerine bu yıl 10 Nisan Pazar günü yapacağımız gezek programını şenliklerimizi ekledik. 17 Nisan Cumartesi günü Tarihi Kent Koşusu Yarı Maratonu’nun startını vereceğiz. Çok sayıda yabancı atlet bu koşuda mücadele edecek. Şuana kadar 700’den fazla sporcu koşu için kayıt yaptırdı. Bu yarış, Bursa’nın tanıtımına da ciddi katkı koyuyor. Tarihi Kent Koşusu Yarı Maratonu ile birlikte düzenlediğimiz Tarihi Kent Halk Koşusu’na bu yıl Ramazan ayı münasebetiyle yer vermeyeceğiz. Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri 24 Nisan Pazar günü Armutköy Mahallesi’nde gerçekleştirilecek Rahvan Atları Koşusu ile son bulacak” ifade etti. 

Bu yıl da her yıl olduğu gibi Nisan ayı Bursa’da çok renkli olacak ama bu yıl Ramazan coşkusuyla çok daha güzel olacak.

Bursa gerçek anlamda enfes bir yıl geçiriyor. Türk Dünyası Kültür Başkenti bunun üzerine adeta kaymakla bal olmuş durumda. Ne güzel bir yıl yaşıyoruz değil mi?

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TFF Başkanı Nihat Özdemir istifa etti