a

Putin’den halka “oy kullanın” daveti

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 1 Temmuz’da sona erecek oylamayla ilgili ulusa seslendi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik önlemler kapsamında oylama sürecinin 25 Haziran’da başlatıldığını hatırlatan Putin, bu adımın vatandaşların sıhhatini himaye hedefiyle atıldığını söyledi.

“Yenilenen anayasa metni ve teklif edilen tüm değişiklikler, halkın onaylamasıyla yürürlüğe girecek.” anımsatmasında bulunan Putin, halka oylamaya katılma daveti yaptı.

OYLAMA SALGININ GÖLGESİNDE YAPILIYOR

Günlük Kovid-19 yeni vaka sayısının hala 6 binin üzerinde olduğu Rusya’da, salgının gölgesinde sandık başına gidiliyor.

Merkez Seçim Encümeninden açıklanan donelere nazaran, yaklaşık 110 milyon 500 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede,, seçime iştirak yüzde 45,7 seviyesinde devam ediyor. Şimdiye kadar 49 milyon 600 binden fazla kişi oy kullandı.

Yalnızca başşehir Moskova ve Nijgorod ortamlarında yapılmasına müsaade verilen elektronik oylamaya iştirak orantısının ise yüzde 90 civarında gerçekleştiği belirtildi.

Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezinin yaptığı sandık çıkış anketine nazaran ise vatandaşların yüzde 76’sı anayasa değişikliklerini onaylarken, yüzde 24’ü düzenlemeye karşı çıkıyor.

OYLAMA İHLALLER NEDENİYLE ELEŞTİRİLİYOR

Anayasa düzenlemesini kapsayan referandumun Rus muhalifler tarafından eleştirilmesi de dikkati çekiyor.

Oylamadaki birtakım ihlalleri ortaya çıkaran ve referandumun “göstermelik” olduğunu öne süren muhalif kısımlar, oyların sokaklara, parklardaki banklara ve otomobillerin bagajlarına kurulan sandıklarda kullanıldığına ilişkin görseller paylaşıyor.

Bazı vatandaşların referandumda farklı yollarla birkaç sefer oy kullanabildikleri cihetindeki savlar da sık sık gündeme geliyor.

Son olarak İsrail’de yaşayan bir Rus vatandaşının hem online hem büyükelçilik hem de konsoloslukta oy verdiği ortaya çıkmıştı.

Rus yetkililer, 2 kere oy kullandığını açıklayan Rus blogger Denis Pavlov’a idari ceza uygulanacağını duyurdu.

Geçen hafta, muhalif televizyon kanalı Dojd’un muhabiri Pavel Lobkov da hem internet üzerinden hem de sandık başında oy kullandığını açıklamıştı. Bunun üzerine Lobkov’un sandıktaki oyu iptal edilmiş, elektronik oyu ise muteber sayılmıştı.

Kamu kurumlarında çalışanlara da referanduma katılmaları konusunda pres uygulandığı tabir ediliyor.

PUTİN’E YINE BAŞKANLIK SAĞLAYACAK DÜZENLEMEYE KARŞI ÇIKILIYOR

Putin’in ilki 2012’de başlayan ve 2024’te sona erecek iki periyotluk vazife mühletini sıfırlayan hususun anayasa değişikliği tasarısına dahil edilmesi de reaksiyonlara yol açmaya devam ediyor.

Bu hususa nazaran, 20 yıldır iktidarda bulunan Putin, geçen iki devir vazife vadesini sıfırlayan tasarıyla anayasa gereği üçüncü periyot yasağına karşın tekrar devlet başkanı adayı olabilecek. Bu değişiklikle Putin’in 2036’ya kadar devlet başkanı olarak kalabilmesinin yolu açılacak.

Muhalefet, oylamanın yasal dayanağının bulunmadığını belirterek, laf konusu değişikliklerin 67 yaşındaki Putin’e ömür boyu başkanlık yolunun açılması için yapıldığını savunuyor.

Oylamaya itiraz eden muhalifler, anayasa değişikliğine karşı şovları yaygınlaştırma davetinde bulundu.

RUSYA’DA FARKLI MİLLETLERE YÖNELİK DEĞİŞİKLİKLER

Düzenleme kapsamında bölge alan “Devletin resmi lisanı, Rusya’nın kurucu ögesi Rus halkının lisanı olan Rusça’dır” tabiri de ülkedeki Türk ve sair milletler arasında tartışmalara yol açtı.

“Ülkenin kuruluşunda yalnızca Rus milletinin mahal aldığı” halindeki düzenlemeyle sair milletlere mensup halkların ülkenin kuruluşunda “yok hükmünde” sayıldığı belirtildi.

Putin’in, 3 Ağustos 2018’de imzaladığı, Rusya Federasyonu’ndaki öbür milletlerin eğitim lisanını Rusça olarak belirleyen yasanın, bu referandumla yapılacak değişikliklerle daha da sağlamlaştırılacağı değerlendirmeleri yapılıyor.

Mahallî lisanlarda eğitim yasası, federasyondaki vesair milletlerin ana lisanlarını eğitimde seçmeli hale getirmiş ve Rusça haricindeki resmi lisanları farz eğitim lisanı olmaktan çıkarmıştı.

Rusçanın, “devletin kurucu halkının lisanı olarak” tanımlanması ile vesair ana lisanlarda eğitimin zamanla külliyen kaldırılabileceği tasalarına yol açıyor.

DÜZENLEMEDE KIRIM’IN İLHAKI SAĞLAMLAŞTIRILIYOR

Anayasa değişiklikleri arasında Kırım’ın ilhakını sağlamlaştıran husus de konum alıyor.

Düzenlemede yan alan “Rusya Federasyonu’nun topraklarının yabancılaştırılmasını amaçlayan aksiyonlara ve bu çeşit aksiyonlara davet yapılmasına müsaade verilemez.” hususuyla, Kırım’ın yasa dışı ilhakı tarafındaki tenkitlerin ortadan kaldırılmasının hedeflendiği belirtiliyor.

Düzenleme ile Rusya’nın birleşik kesimlerinin konumunda, bakanlar heyeti üyelerinin ve farklı seviyelerde devlet yetkililerinin statüsünde, başkaca parlamentonun yetkilerinde kimi değişiklikler öngörülüyor.

Devlet başkanının birtakım yetkilerinin sair kurumlar arasında paylaştırılacağı düzenlemeye nazaran son onay makamının devlet başkanı olmaya devam etmesi, Putin’in otoritesinin tekrar kurumlar üzerinde olacağı halinde bedellendiriliyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sırbistan’ın Sancak nahiyesinde yaşayan halk Türkiye’den yardım bekliyor