a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Putin: Herkes faşizm yılanının başını kimin ezdiğini biliyor, lakin öteki fikirleri ileri sürüyor

Putin: Herkes faşizm yılanının başını kimin ezdiğini biliyor, lakin öteki fikirleri ileri sürüyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Rusya Topluluk Odası’nın yeni üyeleri ile yapılan içtimada konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin şunları söyledi:

“Batılı siyasetçiler, her şeyi pekala biliyorlar. Ne yani, faşist Almanya’ya saldıranın Sovyetler Birliği olmadığını, tersine faşist Almanya’nın 22 Haziran 1941’de Sovyetler Birliği’ne saldırdığını bilmiyorlar mı? Haberleri yok mu bundan? Herkes her şeyi biliyor. Berlin’i kasıp kavuran faşizm yılanının başını deliğinde ezenin kim olduğunu bilmiyorlar mı? Elbette biliyorlar. Fakat ders kitaplarında yazmıyorlar.”

Putin, basında da gayrı fikirlerin öne sürüldüğünü tabir etti.

Putin, Hiroşima ve Nagasaki’ye kimin nükleer bomba attığını kimse bilmiyor mu? Biliyor. Ancak Japonya’daki ders kitaplarında ne yazıyor? Müttefikler. Ne müttefikleri? Müttefik devletlerin elinde nükleer silah yoktu. Yalnızca ABD’nin elinde vardı. Lakin gördüğünüz üzere artık, giderek, aşama aşama, güzellerine gitmeyen ne varsa silip geçiyorlar” dedi.

Putin, bu durumun Batılı ülkelerin günümüzdeki ilişkileri kendi çıkarları doğrultusunda inşa etmek istemesinden kaynaklandığını söz etti.

‘Hiçbir şey öğrenmiyorlar’

Putin, “Ne yazık ki hiçbir şey öğrenmiyorlar. Memleketler arası ortamdaki tüm iştirakçilerin çıkarlarını gözetmek suretiyle, tüm dünyanın çıkarına olacak memleketler arası bir güvenlik sistemi inşa etmeye yanaşmıyorlar. Ama bizler bunları bilerek, Rusya devletinin çıkarlarının korunmasını sağlayacak bir siyaset inşa etmek için İkinci Dünya Savaşı’nın gerçeklerinin peşinde olmalıyız” ifadelerini kullandı.

Putin, Büyük Vatan Savaşı’nın tüm yükünü omuzlarında taşıyan, İkinci Dünya Savaşı’nın tamamı boyunca faşizme karşı kati bir ek sunan Rusya’nın kahramanlarının anısına leke sürmeye hiçkimsenin cüret edemediğini de vurguladı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İngiliz Bakan’dan ‘Türkiye ile ticaret anlaşması’ için olumlu bildiri