a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Putin, Erdoğan ve Ruhani üçlü tepede Suriye’yi masaya yatıracak

Putin, Erdoğan ve Ruhani üçlü tepede Suriye’yi masaya yatıracak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Peskov, saat 14:00’da başlayacak üçlü tepe sırasında önderlerin yapacağı konuşmaların basına açık olacağını söz etti.

T.C. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada da “Tepe Toplantısı’nda, Suriye’deki şimdiki gelişmelerin kıymetlendirilmesi, meydanda ateşkesin sürdürülmesi, mültecilerin istekli geri dönüşleri için gereken koşulların temini ve siyasi sürecin ilerletilmesi amacıyla önümüzdeki periyotta atılacak müşterek adımların istişare edilmesi bekleniyor” sözleri kullanıldı.

‘Erdoğan, Suriye hava meydanını kullanma talebini tekrar gündeme getirebilir’

Rus basınına demeç veren güvenlik ve terör bilirkişisi Dr. İmbat Muğlu, Ankara’nın tepede gündeme getireceği ana bahsin yeniden Soçi Anlaşması’nın tümüyle uygulanması olacağını belirtti.

Muğlu, Erdoğan’ın Suriye hava alanının tasarrufunu tekrar gündeme getirebileceğini de kaydederek şunları söyledi:

“Ankara, Türkiye-Suriye sonundaki göç baskısının azalması için rejim güçlerinin Soçi Anlaşması’yla belirlenen sınırların arkasına çekilmesini tekrar talep edecek. Suriye hava meydanının Türkiye tarafından kullanılması da tekrar gündeme gelecek.”

Muğlu, huduttaki sığınmacı kamplarında koronavirüs salgınının önlenmesine yönelik önlemler alınması konusunun da dorukta ele alınabileceğini ekledi.

Tepe, Suriye’de İran-İsrail geriliminin arttığı periyotta yapılıyor

Üçlü tepe, Suriye’de İran ile İsrail arasındaki gerilimin tırmandığı bir devirde gerçekleşiyor.

Hakikaten, İsrail’in 28 Haziran’da Deyr ez Zor’daki İran güçlerini maksat aldığı belirtilirken dün de İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İran’ın Suriye’ye kök salıp yerleşmesine müsaade vermesi halinde bunun Devlet Başkanı Beşar Esad idaresinin geleceğini tehlikeye atacağını söylemişti.

“Tahran’daki Ayetullahlara sesleniyorum: İsrail sizin kendisine karşı yeni bir askeri, terör cephesi yaratmanızı engellemek için gerekli hareketlerde bulunmaya devam edecek” diyen Netanyahu, Suriye Devlet Başkanı’na hitaben şöyle konuşmuştu:

 

“Ve Beşar Esad’a diyeceğim şudur: Memleketin ve rejiminin geleceğini riske atıyorsun.”

 

Tahran’daki 6. tepe pandemi nedeniyle ertelenmişti

 

Türkiye, Rusya ve İran başkanları arasındaki üçlü tepe, ilk olarak 22 Kasım 2017’de Soçi’de gerçekleşti. 2. tepe 4 Nisan 2018’de Ankara’da düzenlenirken 3. tepe 7 Eylül 2018’de Tahran’da toplandı.

 

14 Şubat 2019’da Soçi 4. doruğa konut sahipliği yaptı ve başkanlar 5. tepe için 16 Eylül 2019’da Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi.

 

Tahran’da yapılacak 6. tepe için Mart 2020’nin başları öngörülüyordu fakat Kovid-19 pandemisi nedeniyle tepe ertelenmişti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye ile Libya bunalımında yeni perde: Fransa Şark Akdeniz’deki SeaGuardian Operasyonundan çekildiğini NATO’ya bildirdi