a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Pompeo, Çin’i Afrika halkına ‘boş vaatler’ vermekle suçladı

Pompeo, Çin’i Afrika halkına ‘boş vaatler’ vermekle suçladı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada “Maalesef, Çin-Afrika tepesinde Çin Komünist Partisi’nden (ÇKP) daha fazla boş vaat ve tekrarlanan bayağılıklar gördük” tabirlerini kullandı.

Afrika için en sorumlu ortağın ABD olduğuna vurgu yapan Pompeo, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in “İnsanlarımızı ve onların hayatlarını her zaman ilk sıraya, merkeze koymalıyız” sözlerini hatırlatarak, “Bu ölümcül virüsün yayılmasında Çin’in sorumluluğu konusunda gerçek bir şeffaflık sağlayamadı” diye kaydetti.

17 Haziran’daki Dehşet Çin-Afrika Tepesi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle görüntü konferans yoluyla yapılmıştı.

Tepede Çin Dışişleri Bakanlığı, Afrika ülkeleriyle işbirliği yerinde, bilhassa de 5G ağlarının oluşturulması, Kovid-19 aşına erişimde öncelik tanınması ve Afrika ülkelerinin bu yıl sonu vadesi dolan nemasız kredi ödemelerinin silinmesi konusunda vaatlerde bulunmuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Fransız dergiden çarpıcı mesajlar! Libya’da dürüst oyun oynayan tek kişi Erdoğan