a
  • Haberyum
  • Dünya
  • PKK/YPG detayı! ABD’de dikkat çeken rapor yayınlandı…

PKK/YPG detayı! ABD’de dikkat çeken rapor yayınlandı…

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ABD Dışişleri Bakanlığı, her yıl açıkladığı terörizm ülkeler raporunun 2019’a ait versiyonunu yayımladı.

DEAŞ ile savaşa geniş mahal ayrılan raporda, ABD ve ortaklarının, memleketler arası terör örgütü DEAŞ’ın yenilmesi ve yok edilmesinde büyük rol oynadığı vurgulandı.

Bununla birlikte raporda, Suriye ve Irak’da kalıcı bir hezimete uğratılan DEAŞ’ın artık ayan yerlerde hakimiyet sağlamak yerine dünyanın çeşitli bölgelerinde saldırılar düzenleyen küresel bir terör ağına dönüşmeye başladığı tabir edildi.

Ayrıca ABD’nin Irak ve Suriye’de ele geçirilen DEAŞ militanlarının ilişkin oldukları ülkelere yargılanmak üzere gönderilmesi konusunda ağır efor sarfettiği vurgulanırken, bilhassa Avrupa ülkelerine, vatandaşı olan örgüt üyelerini geri almaları ve yargılamaları davetinde bulunuldu. 

Öteki yandan raporda, ABD’nin El Düstur ve ilişkili kümelerin etkisiz hale getirilmesi için yaptığı çalışmalara 2019 yılında da devam ettiği belirtilirken, El Esas’ın münhasıran Usame bin Ladin’in oğlu Hamza bin Ladin’in öldürülmesiyle önemli bir gerileme yaşadığı ileri sürüldü.

Buna karşın örgütün bilhassa Afrika ve Orta Doğu’da terör faaliyetlerine hala devam ettiği kaydedilirken, Afrika’da yoğunluk gösteren Eş-Şebab ve Suriye’de bulunan Tahrir el-Şam ile El Nusra için ise “tehlikeli terörist gruplar” tanımlaması yapıldı.

TÜRKİYE KISMI

Raporun Türkiye kısmında, Türkiye’nin içeride terör örgütü PKK, dışarıda da terör örgütü DEAŞ ile savaş ettiği vurgulanırken, mahsusen DEAŞ’e karşı verilen uğraşta etkin rol oynadığı belirtildi.

Öteki yandan PKK ve YPG’nin Türkiye hudutları içinde çeşitli terör hareketleri gerçekleştirdiği kaydedilen raporda, son 2 raporda nokta verilmeyen “Türkiye’nin YPG’yi PKK’nın uzantısı olarak gördüğü” ibaresine bu kere konum verilmesi dikkati çekti.

Raporun Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) değinilen kısmında ise Türkiye’nin FETÖ’yü “terör örgütü” olarak tanımladığı ve bu kapsamda yurt içinde ve yurt dışında ağır tutuklamalar gerçekleştirdiği belirtilirken, örgütün ABD’nin terör örgütleri listesinde olmadığına vurgu yapıldı.

Öte yandan, geçen yılki raporda FETÖ elebaşı Fetullah Gülen için yapılan “sürgünde diyanet adamı” tarifinden diyanet adamı tabirinin kaldırıldığı görüldü.

SUUDİ ARABİSTAN VE UAE’YE ÖVGÜ

Raporun Suudi Arabistan kısmında ise Riyad idaresinin terörizm ve radikal gruplar ile savaş konusunda ABD ile yakın iş birliği yaptığı ve bilhassa İran ve Hizbullah örgütüne karşı tesirli adımlar attığı belirtilirken, öteki taraftan ülke içinde terör suçlamalarıyla bir çok muhalif aktivist ve diyanet adamını tutuklamasına da vurgu yapıldı.

Bunun yanı sıra raporda insan hakları ve terörizm ile uğraşta övülen Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın, Yemen ve vesair ülkelerdeki silahlı örgütlerle yaptığı iş birliğine mekan verilmedi.

ÇİN’İN TERÖR BAHANESİNE VURGU

Raporun Çin kısmında, Çin Komünist Partisinin “terörle mücadele” ismi altında münhasıran Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yoğun izleme ve takip faaliyetlerinde bulunduğu kaydedilirken, “Çin hükümetinin terörle uğraşa yönelik kitlesel izleme ve denetim, sansür, diyaneti ve etnik azınlıkların asimilasyonu üzere presçi yaklaşımı insan haklarını göz gerisi ediyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Çin’in bu faaliyetlerinde “Doğu Türkistan İslami Hareketi” kümesini mazeret olarak gösterdiğini, fakat bu kümenin hala canlı olduğuna dair sağlıklı bir delil olmadığı vurgulanan raporda, “Çin hükümeti, terörizm bahanesiyle Sincan Uygur Özerk Kesimi’ndeki yekuna kamplarında 1 milyondan fazla Uygur, etnik Kazak ve gayrı Müslüman azınlık küme üyelerini gözaltına aldı.” sözlerine nokta verildi.

TERÖRÜ DESTEKLEYEN DEVLETLER KISMI

Raporun “Terörizmin Devlet Sponsorları” kısmında ise geçen yıllarda olduğu üzere bu yıl da İran, Sudan, Suriye ve Kuzey Kore, “terör sponsoru” kategorisinde bölge aldı.

Raporda, Kuzey Kore’nin nükleer silahlarla nahiyeyi ve komşularını tehdit etmesinin yanı sıra diğer ülke hudutlarında suikastlar düzenlettiği ileri sürüldü.

Raporda İran’ın bölgede ve dünya genelinde terör örgütlerine maddi kaynak aktararak zararlı faaliyetlerine devam ettiği belirtilirken, “1984’ten beri terör destekçi ülke olarak belirlenmiş olan İran, Lübnanlı Hizbullah ve Gazze’deki terör kümelerinin yanı sıra Suriye ve Irak’taki çeşitli kümeleri destekleyerek, 2019’da da terör ilişkili faaliyetlerine devam ediyor.” değerlendirilmesinde bulunuldu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Pink Floyd’un kurucusu Roger Waters: Sovyetler Birliği’nin Nazileri bozguna uğrattığı unutulmamalı