DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Pilot il Kırıkkale’de ’maske ve toplumsal mesafe’ kontrolü yapıldı

Pilot il Kırıkkale’de ’maske ve toplumsal mesafe’ kontrolü yapıldı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Korona virüs (Covid-19) ile çaba kapsamında pilot il Kırıkkale’de, Vilayet Salgın Kontrol Merkezi gruplarınca maske ve toplumsal ara kontrolü gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen “Covid-19 tedbirleri” bahisli ek genelgeye nazaran, salgınla uğraşta yeni bir uygulamaya geçildi ve Kırıkkale pilot il oldu. Valilik bünyesinde salgın kontrol faaliyetlerinin tek elden yönetildiği “İl Salgın Kontrol Merkezi” (İSDEM) 112 Acil Davet Merkezi hizmet binasında oluşturuldu. Korona virüs önlemlerini ihlal edenlere yönelik her türlü şikayet ve ihbarların yapılabileceği bir davet sistemi kurularak denetlenen işletmelerin ve kişilerin isim, adres, zaman, varsa ihlalin mahiyeti ve öbür bilgilerin kaydedileceği merkezi bir bilgi tabanı da faaliyete geçirildi. Arka arda yapılan 3 kontrolde korona virüs önlemlerine uyup muvaffakiyetle çıkan iş yerleri, kent içi toplu taşıma araçları ve ticari taksiler ödüllendirilerek “güvenli alan” logosu verilecek.

Vatandaşlar tek tek uyarıldı

Pilot olarak Kırıkkale’de uygulamaya konulan ’korona virüs il kontrol uygulaması modeli’nin elde edilecek sonuçlara nazaran öteki illerde de yaygınlaştırılması planlanıyor. Bu kapsamda İSDEM gruplarınca, kentin en işlek caddelerinde, iş yerlerinde ve insan yoğunluğunun olduğu alanlarda korona virüs kontrollerini gerçekleştirildi. Gruplar, vatandaşların maske takmalarını ve toplumsal uzaklık kuralına uymalarını isterken işletmeleri de uyardı.

“İnşallah bir an önce bu salgından kurtuluruz”

Kırıkkale Valiliğinin salgınla gayret almış olduğu önlemlerin yerinde olduğunu söz eden 21 yaşındaki İskender Sivri “Kırıkkale Valiliğimizin yapmış olduğu bu salgınla çabada kontrollerini çok düzgün görüyoruz. Gruplar her zaman gelip burada ikazlarda bulunuyor. Maske takmamızı istiyorlar, bizler de yapıyoruz. Valimize buradan teşekkür ederiz. Salgının en kısa müddette inşallah gitmesini istiyoruz. Devletimizin almış olduğu önlemler çok yeterli. Salgının bir an önce bitmesini istiyorlar. İnşallah da biter. Ülkemiz eski haline döner diyorum. Vatandaşlarımızın maske takmalarını devletimizin almış olduğu önlemlere uymalarını istiyoruz. İnşallah bir an önce bu salgından kurtuluruz” dedi.

“Çok düzgün, çok yerinde buluyoruz”

Vatandaşların kurallara uyması gerektiğini tabir eden 68 yaşındaki Nusret Göçer, “Çok düzgün çok yerinde buluyoruz. Biz kendimiz uymuyoruz devletin söylediği kelamlara. Kendimizi düşünüyorsak kendimizi diğerinden daha âlâ düşünmemeye gerek yok. Kendimizi düşünüyorsak kurallara uyacağız” diye konuştu.

“Vatandaşa maskeni tak demeye bile korkuyoruz”

Ayhan Gençay ise “Vatandaş laf kelam dinlemiyor. Akşama kadar yeniden birebir şekilde geziyor. İstediğin kadar anons et istediğin kadar söyle. Adama laf söylemeye bile korkuyoruz artık. Maskeni tak demeye. Yapacak bir şey yok millet kendi cezasını kendisi kesecek” biçiminde konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Uludağ’ın eteklerinde korkutan yangın