a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Peskov, anayasa düzenlemelerinin neden gerekli olduğunu anlattı

Peskov, anayasa düzenlemelerinin neden gerekli olduğunu anlattı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Peskov, bugünkü basın brifinginde, “Şimdi durum farklı, artık münhasıran ülke bağımsızlığını güçlendiren, ülkemizin toplumsal niteliğini güçlendiren düzenlemelere vurgu yapılıyor. Biliyorsunuz ki, mevcut anayasada ülkemizin toplumsal niteliğine ilişkin unsurlar var, lakin bu yeni anayasada bu temel taşı olan ilke çok önemli destek alıyor ve çok daha güçlendiriliyor. Evlatlar, hayvanlar ve öteki konularla ilgili bir seri düzenleme, zaman içinde ön plana çıkan ve vatandaşlar için en önemli aksanları anayasaya dahil ediyor, bunlar daha önce kamuoyu tartışmalarında tezahür etmişti” sözünü kullandı.

Peskov, devlet başkanına tekrar seçimlere aday olma imkanını tanıyan düzenlemeyle ilgili soruya, bunun Duma milletvekili Valentina Tereşkova’nın teşebbüsü olduğunu kaydederek laflarını şöyle sürdürdü: “Bu teklif destek gördü, sebep olarak da tüm değişiklik paketi sunulduktan sonra elbette bu türlü bir niyet varsa başkanın seçilmeye devam edebilme imkanına sahip olması gerektiği gösterildi. Bunun öncesinde mevcut anayasanın çekirdeğini değiştirmeyen bir seri değişiklikler vardı. Başkanın tekrar aday olma imkanıyla ilgili milletvekilinin sunduğu teklif sonra geldi. O zaman yalnızca yine aday olma imkanı laf konusuydu ve Putin bu formuyla teklifi mutlaka reddetmişti”.

Peskov oyunu kullandı

Kremlin Sözcüsü Peskov, elektronik oylamaya katılarak anayasa düzenlemelerine ilişkin halk oylamasında oyunu kullandığını belirterek, “Dün akşam oy vermeye çalıştım lakin doğal olarak yapamadım, zira şimdi oylama açılmamıştı. Bugün, otomobilde giderken oyumu kullandım” dedi.

Peskov, elektronik oylama sisteminin düzgün çalıştığını kaydederek, “Rahat ve hızlı” tabirini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Irak ordusundan Hizbullah’a baskın: 13 kişi tutuklandı