DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Pandemi, İKMİB’in ihracat amacını 20 milyar dolara çekti

Pandemi, İKMİB’in ihracat amacını 20 milyar dolara çekti

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İstanbul Kimyevi Hususlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Şurası Başkanı Adil Pelister, “Geçen yılı büyük bir muvaffakiyet ile, 20,6 milyar dolarlık kimya ihracat rekoruyla tamamladık. Bu yıl için pandemi öncesi gayemiz 22 milyar dolardı lakin pandeminin ekonomiye ve dış ticarete olan etkilerini göz önünde bulundurarak bunu revize ettik. Geçen yıl yapmış olduğumuz 20 milyar dolar seviyelerini yakalamayı hedefliyoruz.” dedi.

Kimya dalı olarak bu yıla, ocakta ihracatta gerçekleştirdikleri yüzde 10,6’lık büyüme giriş yaptıklarını hatırlatan Pelister, fakat pandeminin yarattığı aksilikten etkilendiklerini tabir etti.

İKMİB olarak Türkiye’de COVID-19’un açıklandığı günden itibaren “önce sağlık” anlayışıyla hareket ettiklerini söyleyen Pelister, şunları kaydetti:

“Birlik ve beraberliğin, milli dayanışmanın önemine inanarak, bu doğrultuda süratli bir şekilde yönetim konseyimiz ile karar alarak ülkemizin sağlık çalışanlarına destek olmak için harekete geçtik. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) üretim seferberliği kapsamında, 100 bin litre dezenfektanı TİM ismine Sağlık Bakanlığımıza ve hastanelerimize teslim ettik. Bununla birlikte yüksek risk altında kalan sağlık çalışanlarımızın virüse maruz kalma riskini azaltacak, yüz gözetici sağlık siperi muhtaçlığını karşılamak üzere Plastik Sanayicileri Derneği iş birliği ile 100 bin sağlık siperini Sağlık Bakanlığımıza, 3 bin sağlık siperini Gebze Devlet Hastanesi’ne ve 10 bin sağlık siperini Türk Kızılayı’na teslim ettik. Ayrıyeten İKMİB olarak da Çapa Hastanesi’ne, Cerrahpaşa Hastanesi’ne ve Kızılay’a dezenfektan teslimatı yaptık.”

“Kimya kolu daha az etkilendi”

Kimya dalı olarak pandemi döneminde de ihracatı olabildiğince devam ettirdiklerini, tüm aksiliklere karşın en fazla ihracat yapan 2. kesim birliği olduklarını vurgulayan Adil Pelister, en çok ihracat yaptıkları AB ülkelerinin pandeminin merkezi haline gelmesiyle birlikte kimya ihracatının mart, nisan ve mayısta gerilediğini, fakat nisanda ilk sırada bölge aldıklarını söyledi. Haziranda geçen yılın birebir dönemine nazaran, yüzde 10,2’lik artış olduğunu bildiren Pelister, şunları kaydetti:

“Bu yılın mayıs ayına nazaran de yüzde 21,26’lık bir artış sağladık. 6 aylık kimya ihracatımız ise geçen yılın tıpkı dönemine nazaran yüzde 13,94 gerileyerek 8 milyar 642 milyon dolar oldu. 6 aylık dönemde de 2. dal olmayı başardık. Pandemi sürecinde hijyen ve aklık eserleri, ilaç ve medikal eserlerine artan gereksinim bize kimya bölümümüzün ne kadar önemli ve hayati olduğunu bir sefer daha gösterdi. Dolayısıyla çabucak derhal tüm bölümlere ham unsur, yarı mamul yahut mamul veren dalımızda otomotiv, tekstil, inşaat üzere bölümlere iş yapan alt dallarımız olumsuz etkilense de bahsettiğim başka alt kesimlerimizde ise talebe bağlı olarak önemli bir artış oldu. Bu da kimya kolumuzun genel manada daha az etkilenmesini sağladı.”

“Firmalarımız ilave maliyetlere katlandı”

Yılın ilk yarısında yaşanan yüzde 13,94’lük kaybı, olağanlaşma süreciyle birlikte gelecek dönemde hem devletin ihracatçılara sağladığı destekler hem de ihracat pazarlarındaki iyileşme ile artan talep sayesinde kapatacaklarını dile getiren Pelister, bunda pandeminin 2. bir dalgaya sebebiyet vermeden denetim altında tutulmasının da büyük önem taşıdığını tabir etti. Kimya kolunun Ekonomik İstikrar Kalkanı destek paketi kapsamında belirtilen mücbir sebeplerden yararlanan kollar arasına taraf almadığına da işaret eden Pelister, şu değerlendirmelerde bulundu: “Buna karşın teknoloji ve varlık ağır kolumuzda istihdamı korumak ismine firmalarımız, ilave maliyetlere katlanarak büyük bir özveri ile üretimlerine ve ihracatlarına devam etti. Bu yılın başında kimyasalların, temel eczacılık eserlerinin, kauçuk ve plastik eserlerin kapasite tasarruf orantıları ortalama olarak yüzde 73,26 olarak gerçekleşmişti. Bölümümüzün kapasite tasarruf orantısının nisanda yüzde 68,44 seviyelerine indiğini, mayısta yüzde 67,08 olduğunu, haziranda ise yüzde 68,28 olarak tekrar yükselmeye başladığını görüyoruz. Genel olarak, imalat sanayi kapasite tasarruf orantısı nisanda yüzde 61,60, mayısta yüzde 62,60 ve haziranda yüzde 66 oldu. Kimya kolumuz, pandemi tesirine karşın nisan ayı da dahil olmak üzere imalat sanayi kapasite tasarruf nispetinin üzerinde bir performans sergiliyor.”

“Ülke ihracatından yüzde 11’in üzerinde hak alıyoruz”

Kimya kesiminin, son 10 yılda yaptığı yekun 164,61 milyar dolarlık ihracatla ülkeye büyük katma paha sağladığını belirten Adil Pelister, kesimin ülkenin yekun ihracatından ortalama yüzde 11’in üzerinde hisse aldığını söyledi.

İhracatı artırmaya yönelik gerçekleştirdikleri yurtdışı ekinliklerinin birçoğunu eylül-ekim sonrasına ve 2021’e ertelendiklerini de açıklayan Pelister, “Bu yıl pandemi koşullarına bağlı olarak eylül ayı itibarıyla yıl sonuna kadar 6 alım heyeti, 1 fuar info stant iştiraki, 4 yurt dışı fuar milli iştirak tertibi yapmayı planlıyoruz. Doğal o zamanki koşullara nazaran ertelenme ihtimali de bulunuyor.” dedi.

Pelister, Kimya 9. Ar-Ge Girişim Pazarı Armağan Töreni’ni de pandemi koşullarına bağlı olarak 21 Kasım 2020’de gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydetti.

Kaynak: AA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

’Çalışan sayısı en yüksek’ şirketler arasında bir numara Rönesans İnşaat