a

Pakistan’da seçim sonuçları aşikâr oldu

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Pakistan’da Ulusal Meclis ve eyalet meclisleri için 8 Şubat’ta düzenlenen seçimleri, eski Başbakan İmran Han’ın partisi Pakistan Adalet Hareketi (PTI) dayanaklı bağımsız milletvekilleri birinci, eski Başbakan Navaz Şerif’in liderliğini yaptığı Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) ise ikinci sırada tamamladı.

Seçim Komitesi’nin paylaştığı bilgilere nazaran, 266 sandalye için yarışılan Ulusal Mecliste tutuklu PTI takviyeli bağımsız milletvekilleri 101, PML-N 75 ve Bilaval Butto Zerdari’nin liderliğini yaptığı Pakistan Halk Partisi (PPP) 55 sandalye kazandı.

Seçim kampanyası sürecinde İmran Han’ın partisi “Pakistan Tahriki-İnsaf’ın (PTİ)” mitingleri ve adaylıkları engellenmiş, parti seçimlere bağımsız adaylarla katılmıştı.

EYALETLERDEKİ SONUÇLAR

Pencap Eyalet Meclisi’nde PTI 138, PML-N 137, PPP ise 10 sandalye elde etti.

Hayber Pahtunhva’da Eyalet Meclisi için açıklanan sonuçlara nazaran, PTI 90 sandalye kazandı, PML-N 5, PPP ise 4 sandalye elde etti. PTI, Hayber Pahtunhva eyaletinde seçimleri açık orta önde tamamladı.

Belucistan Eyalet Meclisi’nde PPP 11, PML-N 10 ve PTI 6 sandalye kazandı.

Sind Eyalet Meclisi’nde PPP, seçimi önde tamamladı. Eyalet Meclisinde PTI 13, MQM-P 28 ve PPP 84 sandalye kazandı.

İMRAN HAN’IN ALDIĞI MAHPUS CEZALARI

Ağustos 2018’den, parlamentoda inanç oylamasını kaybettiği Nisan 2022’ye kadar Pakistan’ın başbakanlık koltuğunda oturan 71 yaşındaki İmran Han, yargılandığı 3 farklı davada seçime 1 hafta kala mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Han, 30 Ocak’ta devlet sırlarını ifşa etmekten yargılandığı davada 10 yıl mahpusa mahkum edilmiş, 31 Ocak’ta ise başbakanlığı devrinde aldığı armağanlarının detaylarını açıklamadığı ve ikramları sattığı gerekçesiyle yargılandığı yolsuzluk davasında eşi Büşra Han ile 14’er yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı. Han ve eşi ayrıyeten yasa dışı evlilik yaptıkları gerekçesiyle yargılandıkları davada 3 Şubat’ta 7’şer yıl mahpusa mahkum edilmişti.

Han hakkında açılan davaların akabinde mahkemenin verdiği tutuklama kararı üzerine 5 Ağustos 2023’te cezaevine gönderilmişti.

KAYNAK: HABER7, AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Breuer’dan “savaşa hazır olma” uyarısı