DOLAR

32,6460$% -0.11

EURO

35,4037% -0.15

GRAM ALTIN

2.511,04%0,02

ÇEYREK ALTIN

4.049,00%1,37

TAM ALTIN

16.220,00%1,37

BİST100

10.851,78%-0,19

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Gündem
  • (Özel) Terör baskınının yaşandığı Uluköy’de 27 yıldır silinmeyen izler

(Özel) Terör baskınının yaşandığı Uluköy’de 27 yıldır silinmeyen izler

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Erzincan’ın Uluköy Mahallesinde 5 Ağustos 1993 yılında hain terör saldırısına uğrayan vatandaşlar, 27. yıldönümünde yaşadıkları acıyı anlattı. 100’e yakın teröristin baskın yaptığı ve 1 kişinin şehit olduğu 4 kişinin yaralandığı, 28 meskenin de ateşe verildiği terör saldırısının izleri kapı ve elektrik direklerinden silinmedi. Teröristlerin halkı uzun namlulu silahlarla taradığı akında bedenine 7 mermi isabet eden Gazi, ameliyat sonrası bedeninde kalan 2 mermiyle 27 yıldır yaşadığını söyledi.

Erzincan merkeze 21 kilometre aralıktaki Uluköy’de 5 Ağustos 1993 tarihinde meydana gelen hain terör saldırısı unutulmuyor. 100’e yakın teröristin akşam saatlerinde baskın yaptığı hain akında kahvehanede bulunan ve meskenlerinden çıkarılan vatandaşlar köy meydanında toplanarak uzun namlulu silahlarla tarandı.

“Vücuduna 7 mermi isabet etti”

28 meskenin ateşe verildiği olayın canlı şahitleri akının 27. yıldönümünde yaşadıklarını anlattı.

Hücumun yaşandığı tarihte 20’li yaşlarda olduğunu söz eden Gazi Ahmet Çıldır, “5 Ağustos 1993 akşam saatleriydi. Kahvehanede oturuyorduk. Biranda köyün her tarafından kamuflajlı olarak gelmeye başladılar. Biz özel harekat sandık. Bizlere bağırarak terörist olduklarını söylediler. Terör örgütünün propagandasını yaptılar. Vatandaşları meskenlerinden çıkararak yakaladıklarını herkesi kahvehanenin yanındaki meydanda topladılar. Sonra ortalarında benimde dahil olduğum gençleri, erkekleri bir ortaya toplayarak kurşuna dizdiler. 1 şehidimiz 4’de yaralımız oldu. O sıra bedenime 7 mermi isabet etti. Teröristlerin kaçmasının akabinde beni at otomobiliyle hastaneye yetiştirdiler. Ameliyatta 5 mermi çıkarıldı bedenimde kalan 2 mermiyle 27 yıldır yaşıyorum. 3 yıldır da Gazi unvanı verildi.” dedi.

“Mermi delikleri kapı ve elektrik direğinde 27 yıldır duruyor”

Gönüllü Güvenlik Korucusu Salih Kara’da, Uluköy’ün birçok sefer terör saldırısına uğradığını ve kapılarda ve elektrik direğinde mermi deliklerinin hala durduğunu tabir etti.

15 Temmuz hain darbe teşebbüsünden sonra FETÖ’nün gün yüzüne çıktığını fakat Türkiye’de bundan 30 yıl öncesinde de bu örgütün sinsi planlarının, PKK ile olan irtibatlarının olduğunu şimdilerde daha düzgün anladıklarını kaydeden Salih Kara, “Cumhurbaşkanımızdan, İçişleri Bakanımızdan Allah razı olsun. Terörün üstüne sonuna kadar gidiyor ve bitirme noktasına da getirdi. Kabinede bütün bakanlar biryana İçişleri Bakanımız biryana. Terör acısını yaşayanlar bunu çok düzgün biliyor. 5 Ağustos 1993’de köyümüz teröristler tarafından basıldı. O zamanlar biz silah nedir bilmezdik. Karşı koyamadık. Artık silahlandık. Yurdumuzun her karış toprağını savunmak için can veririz. Gönüllü güvenlik koruculuğu yapıyoruz. Hain hücumda 1 amcamızı şehit ettiler 4 köylümüzü de yaraladılar. Konutlarımızı ateşe verdiler. Alevi, Sünni çatışması çıkarmaya çalıştılar. Sivas Madımak’ta, Erzincan Başbağlar’da, Erzurum Yavi’de olanlar daima tıpkı kirli ellerin tezgahıydı. Bugün biz bunu 15 Temmuz’dan sonra çok daha güzel anladık. O zamanlar teröristler kaçtıktan sonra peşlerinden takibe başladığımızda, bizi zımnî güçler daima farklı istikametlere yönlendirdi. Güvenlik güçlerinin istihbaratının teröristlere ulaştığını anladık” diye konuştu.

“Babası gözlerinin önünde şehit edildi”

Hain akında gözleri önünde kurşuna dizilen babası Hacı Kadir Çıldır’ın şehit düştüğünü anlatan Lokman Çıldır, “Babam askeriye yakınlığıyla biliniyordu. Tunceli’ye askerlerimize erzak taşırdı. Teröristler ölüm listesine almıştı. Birkaç kere bununla ilgili mektup gelmişti. O günde halkı meydana topladıktan sonra babamı ve gençleri sıraya dizdiler. Daha sonra içlerinden terörist başının talimatıyla kurşuna dizdiler. Bana da silahın dipçiğiyle vurup iki kaburgamı kırdılar. Allah bir daha o günleri yaşatmasın.” biçiminde konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Evlilik hazırlığı yapan genç çift, yan yana toprağa verildi