DOLAR

32,6460$% -0.11

EURO

35,4037% -0.15

GRAM ALTIN

2.511,04%0,02

ÇEYREK ALTIN

4.049,00%1,37

TAM ALTIN

16.220,00%1,37

BİST100

10.851,78%-0,19

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Gündem
  • (Özel) Şile’de kum zambağını koparana 48 bin lira ceza kesiliyor

(Özel) Şile’de kum zambağını koparana 48 bin lira ceza kesiliyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye’de birtakım ortamlarda olduğu üzere Şile’de de sahil bölümünü süsleyen kum zambağı, yok oma tehlikesiyle karşı zıdda. Endemik bitki çeşidi olan ve ülke dışına çıkarılması yasak olan kum zambağı, himaye altına alınarak devamlılığı sağlanmaya çalışılıyor. Kum zambağını koparan kişilere ise 48 bin 625 lira para cezası kesiliyor.

Dünyada nesli tükenme tehlikesi ile karşı zıdda olan bitkiler arasında gösterilen ve himaye altına alınan kum zambakları, Şile’de sahil kısımlarını süslüyor. Koparılması ve ticari amaçlı ülke dışına çıkarılması yasak olan kum zambakları, hem Şile halkının hem de Şile’ye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Yalnızca sahil kısımlarında açan ve burada devamlılığını sürdüren kum zambakları, bilinçsiz kişilerce koparılması yahut tahrip edilmesi nedeniyle yok olma tehlikesi taşıyor. Kum zambağını koparan kişilere ise bitkinin adedi başına 48 bin 625 lira para cezası kesiliyor.

Şile’ye gelen kişilere ellerinden geldiğince kum zambaklarını koparmamaları konusunda ikazlarda bulunduklarını belirten Şile Alacalı Muhtarı Ferhat Çağlayan, “Biz gerekli ikazları yapıyoruz. Lakin artık hafta sonları falan buralarda denize gelenler çok ağır. Natürel vatandaş da tam işin bilincinde değil. Bizim bildiğimiz kadarıyla bunlar himaye altında. Koparmanın cezası da var. Lakin doğal ağır gelenler olduğu için bilemiyorlar. Çiğneniyor, koparılıyor. Vatandaşlar bu mevzuda bilinçsiz” dedi.

Kum zambaklarını koparmanın cezasından bahseden Garp Sahilleri Dernekler Platformu Başkanı Serkan Yeşiltepe, “Kum zambaklarımız endemik bir bitkidir. Müdafaa altındadır. Koparılması 48 bin lira cezaya tabidir. Bunları yerimize gelen misafirlerimize de söylüyoruz. Kimisi dikkate alırken birden fazla da dikkate almıyor. Esasen dikkate alsa bu şekilde olmaz. Bembeyaz bir imaj oluyor burada. Kendilerine söylüyoruz ancak maatteessüf ki ehliyetli olmuyor. Lakin şöyle bir şey var, sivil ekipler geziyor. Koparılması halinde ceza yazıyorlar. Doğal misafirlerimizin de beğenilmeyen etkilenmemesi açısından biz gerekli ihtarları yapıyoruz. Fakat yakalandıkları zaman da esasen kendileri de ne kadar yanlış yaptıklarını fark ediyorlar. Endemik bir bitkidir. Bunu koparıyorlar mesela bahçelerine ekmek istiyorlar ancak bahçede olmaz. Yalnızca bu deniz kenarında olur. Şile’mizde ve Ağva ortamımızda bunlardan çok vardır. Yalnızca buralarda yetişir. Natürel Türkiye’nin sair bölgelerinde de vardır lakin her tarafta olan bir bitki değildir. O bakımdan biz bunların kolunda şık olduğunu ve koparılmaması gerektiğini her gelene söylüyoruz. Kum zambaklarını koparmasınlar, yalnızca izlesinler kolunda koklasınlar. Ancak ben bunu buradan koparayım gideyim konutumun bahçesine ekeyim orada yetiştireyim diye düşünmesinler, yetişmiyor. Üstüne üstlük sivil ekiplerce de görüldükleri üzere adedine 48 bin lira cezayı yerler” halinde konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

HDP ilçe başkanı gözaltına alındı