DOLAR

32,7843$% 0.04

EURO

35,2146% 0.04

GRAM ALTIN

2.456,34%-0,04

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

TAM ALTIN

15.697,00%1,80

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Gündem
  • (Özel) Kurban telaşı başladı, koçlar danalar görücüye çıktı

(Özel) Kurban telaşı başladı, koçlar danalar görücüye çıktı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Bursa’da yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlıklar görücüye çıkarken, telaşlar şimdiden başladı. Kurbanlık hayvanlar kesilirken, çevre uzaklığa ve hijyene ihtimam gösterilecek.

Bursa’da yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlıklar da görücüye çıkmaya başladı. Koç ve danalar çiftliklerdeki alanını almaya başlarken, besiciler kurban fiyatlarının geçen yıldan çok farklı olmayacağı görüşünde. Küçükbaş kurbanlık 1500 ila 2000 lira arasında fiyat biçilirken, büyükbaşlar için ise fiyat 15 binden başlayacak.

Kurban Bayramı’na 1.5 ay kala kurbanlık telaşı da yavaş yavaş başladı. Ramazan bayramını konutunda geçirmek zorunda kalan vatandaşlar bu bayram ise gönüllerince kurbanlarını kesebilecekler. Tabi çevre uzaklık ve hijyen kurallarına uyarak. Kurban pazarlarında yaşanan yoğunluğun ve hastalık tehlikesine karşı bu yıl kurbanlık için besi çiftlikleri tercih ediliyor.

Inançlı ve hijyenik ortamda kesim

Türkiye’nin çeşitli taraflarından seçtiği kurbanlıkları Bursa’daki çiftliğinde kurbana hazırlayan Mezher Aykut, bu bayram önceliğini çevre aralık ve hijyen kurallarına uymak olduğunu belirterek, “Ülke olarak koronavirüs nedeniyle çetin günler yaşadık. Allah’ın oluruyla bu beladan kurtuluyoruz. Geçtiğimiz bayramı meskeninde geçiren vatandaşlarımız inşallah bu bayram gönül rahatlığıyla kurbanlarını kesecekler. Bizde gerekli tedbirleri aldık. Hayvanlarımız nizamlı olarak sıhhat denetiminden geçiyor. Çiftliğimizde tüm kuralları uygulayacağız maske artı toplumsal uzaklığa çok dikkat edeceğiz” dedi.

Yem maliyeti çok yüksek

Kurban fiyatlarına da değinen Mezher Aykut, “Geçen yıla orantıyla fiyatlar çok yüksek olmayacak. Hiç artırım olsun istemiyoruz. Lakin yem maliyeti çok yüksek besicinin belini büküyor. Şayet hayvanlarımıza uygun bakalım dersek bir çuval yeme 90 lira vermek zorundayız. Yem fiyatlarının bu denli yüksek olması kurbanlıklara yansıyor. Bu yıl biz kar beklemiyoruz. Masraflarımız çıksın yeter” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rusya ve Türkiye’nin gösterisini izliyor” ifadelerine yer verildi.