DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Ormanları korumak için 9 yıldır nöbetleşe uyuyorlar

Ormanları korumak için 9 yıldır nöbetleşe uyuyorlar

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Denizli’de, yaklaşık 40 yangın gözetleme kulesinden biri olan Karlık yangın gözetleme kulesinde yaşayan Erdoğan ailesi, kentin ormanlarını korumak için 24 saat ormanları gözetliyor. Ailesi ile birlikte ormanı gözetleyen Engin Erdoğan, “Eşim ile birlikte 24 saat buradaki gözetleme kulesindeyiz. Ormanları gözetliyoruz. Benim uykum geldiği zaman eşim kalkıyor, eşimin uykusu geldiğinde ben kalkıyorum. 24 saat gözetlemeye devam ediyoruz” dedi.

Denizli’nin Buldan ilçesinde bulunan Karlık Gözetleme Kulesi kentteki 40 gözetleme kulesinden biri. Gözetleme kulesinde vazifeli olan Engin Erdoğan burada ailesi ile birlikte yaşıyor. Engin Erdoğan’ın eşi Selda Erdoğan ise burada eşine yardımcı oluyor. Erdoğan ailesi 9 yıldır Karlık Yangın Gözetleme Kulesinde 24 saat boyunca bölgedeki ormanları gözetliyor. Muhtemel bir yangın durumunda ise yangın bölgesine grupları yönlendirerek ormanların yok olmasını engelliyor. Erdoğan çiftinin oğlu ise orta sıra ailesinin yanına uğrayarak gereksinimlerini soruyor. 9 yıldır kulede vazifeli olan Engin Erdoğan ve eşi Selda Erdoğan’ın konutu artık bu gözetleme kulesi olmuş durumda. Aile, burada bir yandan ormanları gözetlerken bir yandan sahibi oldukları köpeğin yavruları ile ilgileniyor ve gündelik işleriyle uğraşıyor. 9 yıldır gözetleme kulesinde çalıştığını belirten Engin Erdoğan, “Orman Müdürlüğüne alım olduğunu öğrendim, başvurdum. Eşim ile bir arada 24 saat buradaki gözetleme kulesindeyiz. Ormanları gözetliyoruz. Benim uykum geldiği zaman eşim kalkıyor, eşimin uykusu geldiğinde ben kalkıyorum. 24 saat gözetlemeye devam ediyoruz. Rastgele bir orman yangını olduğunda takımları çıkartıyoruz, yönlendiriyoruz. Bir günümüz bu şekilde geçiyor” dedi.

“Sadece bizim müdafaamız ile olmaz, herkesin muhafazası lazım”

İşini sevgiyle yaptığını belirten Erdoğan, vatandaşlara seslenerek, “Ailecek buradayız. Bir işi sevgi ile yapıyorsan o iş her zaman hoştur. Bende işimi seviyorum, sevgi ile yapıyorum. Bir ağaç kurtarabilmek ne hoş. Yeşillikler bizim havamız, her şeyimiz. Gelecek nesillere bir şeyler aktarabilmek, bırakabilmek istiyoruz. Bu işi severek yapıyoruz. Sevmeden bir iş olmaz. Ben bir orman işçisi olarak bütün vatandaşlarımızdan çok dikkatli ve hassas olmalarını istiyorum. Ormanlar hepimizin. Yalnızca bizim müdafaamız ile olmaz, herkesin müdafaası lazım” tabirlerini kullandı.

“Bir ağaç kolay yetişmiyor”

Vatandaşlardan daha hassas olmalarını istediklerini belirten Selda Erdoğan, “Birbirimizi destekleyerek geçiniyoruz. Her gün yangın olmasa da gün çok bazen üst üste bazen 3-4 gün ortayla yangın oluyor. Tek temennimiz, insanların biraz daha dikkatli ve hassas olması. İçinde yanan hayvanları düşünmeleri lazım. Bir ağaç kolay yetişmiyor, yıllarca sıkıntı yetişiyor. Daha dikkatli olurlarsa hem bizim işimiz kolay olur hem de ormanlarımıza bir şey olmaz” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bebeklerin karıştığı argümanına hastaneden cevap