DOLAR

32,8415$% 0.17

EURO

35,3647% 0.09

GRAM ALTIN

2.454,36%0,19

ÇEYREK ALTIN

4.001,00%-0,17

TAM ALTIN

16.005,00%-0,18

BİST100

10.647,91%-0,31

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Magazin
  • Ölenler, yas tutanlar acı çekenler… Her şeye şahit oldum

Ölenler, yas tutanlar acı çekenler… Her şeye şahit oldum

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

CORE hakkında konuşulacak çok şey var lakin önce Covid-19 ile uğraşınızı soracağım. Nasıl başladı çalışmalarınız?

– Bir felaket yardım tertibi olarak sahip olduğumuz altyapıyı sunmalıydık. İşe başlamak için önce Kaliforniya Valisi Gavin Newsom’a gittik. Vali, Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti’ye yönlendirdi. O zaman Los Angeles’ta birkaç büyük test alanı kurulmuştu fakat genel olarak daha her şey gelişim kademesindeydi.

Mevcut test alanlarında Los Angeles İtfaiye Teşkilatı’nın itfaiyecileri duruyordu. Biz önce işe alım ve eğitimlere başladık. Test alanlarındaki itfaiyecileri rahatlatacak bir küme oluşturduk. Testleri biz yapmaya başlayıp alanlarda yapılacak başka vazifeleri öğrendik. İtfaiye Teşkilatı’nın irtibat ve lojistik misyonlarına bizimle devam edip öbür departmanların olağan misyonlarına geri dönmelerini sağladık. Los Angeles’ta sonrasında Kaliforniya’da başlayan teşebbüsümüz 8 eyalete daha yayıldı.

Toplum için bu kadar tutkulu ve güç dolu çalışırken aktörlük için birebir tutku ve güç kalıyor mu? Eskisi kadar film yapmıyorsunuz. Hollywood’dan bıktınız mı yoksa?

– Bıkmadım. Filmlere âşığım. Pandora’nın kutusunun kapanıp kapanmayacağını şimdi bilmiyorum. Sinema tecrübesi için talep olacak mı, sinemalar seri filmler dışında filmlerle devam edebilecek mi bilmiyoruz. İzleyici olarak her cins filmden zevk alıyorum, lakin sinemada gösterilen filmlerde istikrar görmek istiyorum. Sinema salonlarının Cirque du Soleil filmleri tarafından devralınmasına üzülüyorum. Aslında söylediğim adil bir tanımlama olmadı, zira sirkler fevkalâde sanat yapıtlarıdır. Bilhassa Cirque du Soleil. Uygun yapılmış seri filmlere (süper kahraman filmleri) yılda bir defa katlanabiliyorum… Benim âşık olduğum “kız”, yabancı beşerlerle karanlık salona girip sonsuza kadar kalacak tecrübeleri yaşamaktı. Gençlik yıllarımda tekraren yaşadım o hissi.

Bizim kuşaktaki sinemaseverlerle tanıştığında, bir filmin ismini söylersen bilirler. Filmi, oyuncuların kimler olduğunu, replikleri ve en etkili sahneleri bilirler. Bugün bu durum çok ender oluyor. Çok fazla içerik var zira. İzleme yollarımız da çok çeşitli. Gerçi bu söylediklerim mevcut içeriklerin ya da teknolojinin uygun olmadığı manasına gelmiyor. Yalnızca benim âşık olduğum kız bu değil. Ve âşık olduğum kıza ihanet etmeyeceğim. Ben hâlâ sinemaya gitmek, sinemada farklı cinsleri ,çeşitleri ve teknikleri görmek istiyorum.

Son sinema filminiz “Flag Day” post yapım kademesinde. Siz oynayıp yönettiniz, ancak filmi özel yapan kızınız Dylan’ın oyuncu takımında olması.

– Heyecan ve dehşet verici bir şeydi. Her aktöre olabilecek bir şey aklımdaydı. Şayet kızımın başarısız olabileceği şartlar benim filmimde olsaydı…

“Flag Day”in ilk çekim gününde “kayıt” dediğim an kızımın ilk sefer yaptığı bir şeye şahit oluyordum. Sette hepimizi şaşırttı. Kızımın içinden mucizevi bir doğallık ve gerçeklik makinesi çıktı. Nitekim heyecan vericiydi. Daha önce kendimi hiç yönetmemiştim, bunu ilk kez yaparken bir de kızımın ilk tecrübesinde yer almak. Kızımın filmde ne yapması gerektiğine dair hayat uzunluğu bilgimi vermek… Şu anda post prodüksiyondayım. Dünyadaki en sevdiğiniz oyuncunun kızınız olması ve montaj odasında her gün onu izleyebilmek ve birlikte montajlayabilmek… Şanslıyım, nitekim şanslıyım.

77 YAŞINDA DOĞMUŞ ÜZERE HİSSEDİYORUM

Koronavirüsle temasınız olup olmadığını merak ediyorum. Zira salgına karşı faal olarak gayret veriyorsunuz…

– Bu husustaki hislerim, kimsenin bunu şahsî bir sorun ya da soru olarak görmediği yönünde. Şimdiye kadar Covid ile temas etmedim. Dikkat ediyorum. İşimizin birden fazla dışarıda. Birbirimizden olabildiğince uzak duruyoruz, maskelerimizi takıyoruz ve daima test yaptırıyoruz. Bine yakın ekip arkadaşımız daima test yaptırıyor. Sanırım takımdan 8 kişinin testi müspet çıktı. Hepsi asemptomatikti. Covid’den çok acı çeken birçok arkadaşım oldu. Ölen tanıdıklarım oldu. Olumlu çıkan birden fazla asemptomatik sayısız tanıdığım oldu. Ben hastalanmadım. Umarım hastalanmam.

60’ıncı doğum gününüz yaklaşıyor, rastgele bir planınız var mı?

– Büyük 6-0 zamanı geldi çattı… Gerçi ben kendimi her zaman 77 yaşında doğmuş üzere hissediyorum. O yüzden kendim üzere hissetmek için hâlâ 17 yılım var…

KUSURSUZ BİR AVUSTRALYALI BAYANA MECZUP ÜZERE ÂŞIĞIM

Neden o denli hissediyorsunuz?

– Doğuştan 77 yaşında hissediyorum. Beşerler “Kendinizi hangi yaşta görüyorsunuz?” üzere ruhsal sorular sorarlar ya… Benim için o yaş her zaman 77 oldu. Kutlamalara gelince… Sıra dışı bir kadınım var. (27 yaşındaki sevgilisi Leila George) Mükemmel bir Avustralyalı kadına meczup üzere âşığım. Şahane Avustralyalı kadınları bilen bilir. Olacak ya da olmayacak kutlamaları onlar komuta eder. Yani beni neyin beklediğini şimdi bilmiyorum. Kendisi CORE’un işçi müdürü. Şu anda Georgia’da göçmenlerin yaşadığı bölgelerde virüsle temas edenleri izliyorlar. Covid-19’a karşı uğraşla çalışan bir insan. Gerçekleşebilecek rastgele bir kutlama çok az sayıda beşerle ve katı kurallarla olacak…

“BLACK LIVES MATTER” HAREKETİ IRKÇILIĞA KARŞI BİR AŞI OLDU

Dünyamız, bilhassa Amerika epeyce karanlık bir dönemden geçiyor. Tünelin sonunda ışık var mı sizce?

– İnsanlık hayatta kalacak. Amerika için kasım ayının iyileşmenin başlaması açısından bir baht olduğunu düşünüyorum. 4.5 ayda 142 bin kişi hayatını kaybetti. Uzun yıllar yüksek ölüm oranlarına maruz kalacağız. Ekonomik çöküntü, politik ve kültürel bölünme… İyileştirmemiz gereken çok fazla hasar var. Umut için olumluyum. Bilmiyorum… Bilmediğimiz şeyler hakkında yapabileceğimiz en âlâ şey, bilmediğimizi itiraf etmek ve bir sonraki adım için minik de olsa karşılık aramaya devam etmek. Covid için aşı arayışındayız. Black Lives Matter hareketi de ırkçılığa karşı bir aşı oldu. Şayet takviye olmaya devam edersek, şayet onlarla hareket edersek bir şeyler düzelir. Geri kalanını esasen insanlık kazanacaktır.

 ŞU AN PARA HARCAMAK YERİNE KAZANMAYI DÜŞÜNÜYORUM

Yardım vakıflarına bağış bulmanın sıkıntı olduğu bir dönemdeyiz. Kriz dönemlerinde paranın önemine dair neler söylemek istersiniz? Nelere para harcarsınız?

– Benden mi bahsediyorsun, yoksa tertipten mı…

Hem sizden, hem tertipten…

– Ohh… Hareket etme yeteneğini sevdiğim için âlâ bir otomobil ya da uçak, para harcayabileceğim şeyler. Büyük gösterişli meskenler ya da gösterişli otomobiller ilgimi çekmiyor. Sabah kalkıp sevdiğim şeyleri yapmaktan hoşlanıyorum. Büyük ölçüde paraları harcamaktan değil. Hele şu anda ileriye dönük kar kapasitemizi hiçbirimiz bilmiyoruz. Saat koleksiyonuma bakıyorum bazen. (Gülüyor) İkinci el satan yerlere gitme zamanı mı sanki para kazanmak için? (Gülüyor) Her neyse şu anda para harcamak yerine kazanmayı düşünüyorum.

 YARDIM FAALİYETLERİ SINEMA YAPMAK ÜZERE

Öykü anlatmak ve yardım faaliyetleriniz… Sizi çeken ortak bir hissede var mı?

– Amaç… Amaç benim için birebir müziğin farklı versiyonları üzere. Film yapmak ve yönetmek… Film yaparken set hazır olmak zorunda. Acil müdahale gerektiren mevzularda kullandığım yol ve yöntem farklı fakat film yapmaya epeyce benzeri bir süreç var aslında. Afetlerin acil durum basamaklarının büyük bir setin içinde olmak üzere olduğunu söyleyebilirim. Enerjini topluyorsun ve topluca farklı bir amaç için uğraşıyorsun. Olağan riskleri ve önem derecesini karşılaştırmıyorum bile…

 ŞANSLI OLDUĞUMU BİLİYORUM

Pandemi sürecinde fizikî olarak da alandasınız. Tüm gayretleriniz için teşekkürler. Pekala duygusal açıdan ne durumdasınız? Şahit olduğunuz birçok şey olduğunu düşünüyorum. Haberleri izlerken bile birçoğumuz etkilenirken, siz nasıl başa çıkıyorsunuz?

– Ölenler, yas tutanlar, virüsten acı çekenler ve virüsün bilinmeyenleri… Her şeye şahit oldum. Virüsü asemptomatik atlatanların bile ileride sağlık problemleriyle karşılaşacağına dair birçok gösterge var.Sonra alışkın olduğumuz toplumsal hayat eksikliği, günlük rutinlerimiz… Tüm psikolojimiz atak altında.Ama kendime bakınca “Tanrım üç küçük çocukla işten çıkarılan anne babalar ne yapıyor” ya da “Bulaştırma muhtemelliğine karşın tıpkı meskende aile büyükleriyle yaşamak zorunda olan insanlar” diyorum. Maddi sorun çeken milyonlar, sanki daha ne kadar yemek ve mecburî muhtaçlıklarını karşılayabilecekler? Zorlukları yaşayan insanları her gün görüyorum.Ya ben? Hâlâ hoş bir meskenim var, sağlıklıyım, çocuklarım sağlıklı. 92 yaşındaki annem iki blok ötede yaşıyor ve sağlıklı. Ne kadar şanslı olduğumu bilmek. Benim başa çıkma ilacım; şanslı olduğumu bilmek.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ali Sunal’ın otelde müzik hengamesi… ‘Kesin şu müziği uyuyamıyoruz!’ dedi, Berkay’dan özür gecikmedi…