DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Siyaset
  • Numan Kurtulmuş: Ayasofya Fatih’in vakfıdır, fethin kılıç hakkıdır

Numan Kurtulmuş: Ayasofya Fatih’in vakfıdır, fethin kılıç hakkıdır

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Numan Kurtulmuş, A Haber’de yayımlanan Memleket Meselesi programında Cansın Helvacı’nın sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş, Ayasofya’nın ibadete açılmasına ilişkin soru üzerine, bunu siyasi bir konuymuş gibi gündeme getirmeyi doğru bulmadığını dile getirdi.

Ayasofya’nın, milletin İstanbul üzerinden Anadolu topraklarını sahiplenmesinin belgesi olduğunu belirten Kurtulmuş, “Ayasofya Fatih’in vakfıdır, fethin kılıç hakkıdır. Ayasofya’nın bir Müslüman mabedi olarak kıyamete kadar bu topraklarda var olması, burayı fetheden, burayı bir Müslüman Türk şehri haline dönüştüren Fatih Sultan Mehmet Han’ın da vakfiyesine uymaktır. Dolayısıyla bunu öncelikle böyle görmemiz lazım.” dedi.

 

 

Ayasofya’nın müze olmasının zamane şartları içinde kabul edildiğini hatırlatan Kurtulmuş, tarihi yapının bir külliye olduğunun altını çizdi. Ayasofya Külliyesi’nin tamamının da Fatih vakfiyesi olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

– “HERKES KENDİ TIYNETİNDE OLANI ORTAYA KOYAR”

Gezi Parkı eylemleri sırasında duvarlara “Zulüm 1453’te başladı.” diye yazılar yazıldığını da hatırlatan Kurtulmuş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu, büyük bir milletle uyuşmazlıktır. Kendisini bu topraklara ait hissetmemektir. Bu toprakların tarihine yabancı olmaktır. Bunun için illa şu parti veya bu partiden olmaya gerek yok. Şu hayat tarzı veya bu hayat tarzını benimsemeye gerek yok. Ama ne acıdır ki içimizde sayıları çok az olmakla birlikte ne zaman bu tür konular gündeme gelse Bizanslı gibi düşünen, bu topraklara ait birisi değilmiş gibi düşünen, bu milletin inançlarıyla değerleriyle tarihiyle taban tabana zıt yaklaşımlar içerisinde olan çok az sayıda çağ dışı kafalara sahip insanlar var. Bunları üzülerek takip ediyoruz. Milletimizin kahir ekseriyeti bu çerçevede değildir. Bunu söyleyenlere şunu ifade etmek isterim: Ayasofya 1453’ten beri Müslümanların hakimiyetinde olan bir yapıdır. İçinde bir tane Hıristiyan kültüründen gelen simge yok edilmemiştir. Aynı şekilde İstanbul’daki diğer Hıristiyan binaları, hatta cami olarak kullanılan eski kiliselerde bile hala eski ikonların bir kısmının devam ettiğini, hiçbirisinin tahrip edilmediğini biliyoruz. Ama geçin bakalım Yunanistan’a oradaki binin üzerindeki caminin, bin 400’e yakın caminin Selanik’te bugün acaba hangisi yerinde duruyor? Geçin bakalım Endülüs’e, koskoca Endülüs Emevileri’nin o muhteşem dünya çapındaki medeniyetinden Malaga’daki, Granada’daki, Kurtuba’daki o muhteşem eserlerden hangi birisi ayakta duruyor? Hangi birisinin içerisindeki İslami simgeler ayakta duruyor? Herkes kendi tıynetinde olanı ortaya koyar. Bizim medeniyetimizin tıyneti de budur. Biz bütün dinlerin mensuplarına karşı saygılıyız.”

Ayasofya ile ilgili kararın nasıl verileceğinin aynı zamanda bir “egemenlik meselesi” olduğunun altını çizen Kurtulmuş, “Müze olarak kullanılan bu yapının, binanın nasıl kullanılacağına, hangi fonksiyonlarla bundan sonra devam edeceğine karar vermek de kusura bakmasınlar filanca ülkenin vereceği karar değildir. Bu tamamen Türkiye’nin egemen kurumlarının vereceği bir karardır ve milletimizin talepleri doğrultusunda ortaya çıkacak bir karardır, uygulamadır. Bu anlamda bu titizliği koruyoruz.” dedi.

Kurtulmuş, bazı televizyon kanallarında “Hortlamış bir Bizanslı gibi konuşan” kişilere rastlamaktan da üzüntü duyduğunu dile getirdi.

KAYNAK: AA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

CHP’li Barut: “Hayvancılıkla uğraşan bir ilde tarım müdürü neden yok”