a

Nilüfer’de yardım seferberliği sürüyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Nilüfer Belediyesi’nin zelzele bölgesindeki afetzedeler için başlattığı yardım kampanyasına takviye çığ üzere büyüyor. Vatandaşlar yardımların toplandığı noktalara dünden bu yana akın akın gereç taşıyor. Nilüfer Belediyesi şimdiye kadar her türlü gereksinim materyali dolu 20 TIR’ı zelzele bölgesindeki vilayetlere yolladı. 

Nilüfer Belediyesi’nin sarsıntı bölgesi için başlattığı yardım kampanyasına vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor.  Depremden birkaç saat sonra başlatılan yardım kampanyasına takviyeler aralıksız sürüyor. Nilüfer Belediyesi’nin İhsaniye Mahallesi Agora Çarşısı karşısındaki Zabıta Müdürlüğü ve Alaaddinbey Ek Hizmet Binası’nda oluşturduğu iki farklı noktaya, yardımsever vatandaşlar iki gündür akın akın gelerek gereksinim materyali taşıyor. 

Nilüfer Belediyesi çalışanları ve gönüllüler yardım toplama noktalarında gelen eşyaları sınıflandırarak koliliyor. Vatandaşlar ve Nilüfer Kent Kurulu gönüllülerinin yanısıra, çalışmalara Nilüfer Belediyespor Kulübü’nün atletleri da katılıyor.

Sabah saat 8’de başlayıp, gece saat 22.00’ye kadar devam eden yardım kampanyası kapsamında Nilüfer Belediyesi şimdiye kadar gereç dolu 20 tırı bölgeye gönderdi. Elbistan, Gaziantep, Diyarbakır, Hatay, Adana,  Adıyaman, Şanlıurfa, Malatya ve Adıyaman’ın Tut ilçesine; battaniye, besin, tıbbi materyal, çocuk bezi üzere acil gereksinim materyalleri taşıyan toplam 20 tır gitti. 

Yardım çalışmalarını, kurulan kriz masası ile yerinde takip eden Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, “Nilüferliler’e güveniyoruz. Halkımızın yaralarını birlikte saracağız” dedi. Lider Fazilet şöyle konuştu: “Duygulanmamak elde değil. Vatandaşlarımız, dün gece saat 02.00’ye kadar çok ağır bir formda muhtaçlık listelerindeki talepleri getirerek fevkalade bir dayanışma örneği sergilediler. 

Bu dayanışmayı gösteren herkese samimiyetle teşekkür ediyorum. Burada çalışmalarımıza devam ediyoruz. Nilüfer Belediyesi çalışanları ve gönüllülerle bir arada yeni tırları doldurup, zelzele bölgesine göndereceğiz. Ulus olarak dayanışmayla bu felaketi aşacağımıza inanıyorum” dedi.

Bölgeden gelen bilgiler doğrultusunda gereksinim listesinin güncellendiğini belirten Lider Fazilet, Nilüfer Belediyesi’nin toplumsal medya hesaplarından paylaşılan muhtaçlık listesine nazaran yardım getirilmesini de istedi. 
Depremzedelerin şiddetli kış kurallarında ömür sürmeye çalıştıklarını hatırlatan Lider Fazilet, “Oradan Bursa’ya gelecek olan vatandaşlarımız olabilir. 

Devletimizin uyumunda buna yönelik bir talep olursa, bölgeden gelen vatandaşlarımızı kendi konutlarında ağırlamak isteyenler bizimle irtibata geçebilir. Bu türlü bir durumda biz, o vatandaşlarımızla vakit kaybetmeden irtibata geçeriz. Bu sayede afetzedeleri konutlarda, konaklama alanlarında ağırlayabiliriz. Bu dayanışmayı da Nilüferliler ve Bursalılar’ın göstereceğine inanıyorum” formunda konuştu.
Gönüllü olarak yardım çalışmalarına katılmak isteyenlere de davette bulunan Lider Fazilet, “Bazen bu hizmetleri yaparken istekli ordusu oluyor. Bu yoğunluk, işlerin aksamasına da neden olabiliyor. 

Gönüllüler bizimle irtibata geçerse, muhakkak saatlerde nöbetleşe bir formda bu çalışmaları sürdürürüz” sözlerini kullandı.

Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, sarsıntı bölgesine birinci gün giden 30 kişilik Nilüfer Arama Kurtarma takımının yanı sıra, AFAD eğitimi almış 80 belediye işçisinin de bölgeye gönderildiğini belirterek “Arkadaşlarımız orada enkaz kaldırma, çadır kurma üzere birçok alandaki çalışmalara katılacak. Onlara da kolaylıklar diliyorum” dedi.

Nilüfer Belediyesi yaralı depremzedeler için kan muhtaçlığına da dayanak vermek hedefiyle çalışma başlattı. Bursa Kızılay Kan Bağışı Merkezi,  Nilüfer Belediyesi Halk Evi’nde isteyenlerden kan bağışı aldı. Nilüfer Belediyesi çalışanlarının yanı sıra vatandaşlar da Halk Evi’ne gelerek gün uzunluğu kan bağışında bulundular. 

Nilüfer Belediyesi yardım kampanyasını bölgede gereksinim devam ettikçe sürdürecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kocaeli Büyükşehir’den deprem bölgesine ekipler gitmeye devam ediyor