DOLAR

32,2077$% -0.04

EURO

34,8673% -0.39

GRAM ALTIN

2.444,07%0,01

ÇEYREK ALTIN

4.012,00%1,02

TAM ALTIN

16.022,00%1,01

BİST100

10.218,58%-0,49

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Netanyahu: Gazze’de denetimi bırakmayacağız

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, işgal ettikleri Ürdün Irmağı’nın batısındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ni ellerinde tutmaya devam edeceklerini belirtti.

“BASKILARA DİRENİYORUZ”

İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamaya nazaran, Netanyahu, yaklaşık 5 aydır yürüttükleri diplomatik kampanyayla Gazze’deki askerlere hareket özgürlüğü sağladıklarını ve bu periyotta maksatlarını gerçekleştirmeden savaşı durdurmaları için ağır bir memleketler arası baskıya karşı direndiklerini söz etti.

Son devirde “İsrail’in varlığını tehlikeye atacak” bağımsız bir Filistin devletinin tek taraflı kurulması biçiminde yeni bir teşebbüsle karşı karşıya olduklarını kaydeden Netanyahu, Filistin devletinin memleketler arası alanda tek taraflı tanınmasına karşı hükümetin oy birliğiyle kabul ettiği kararı Meclise sunacaklarını söyledi.

Netanyahu, İsrail’in işgal ettiği topraklardaki denetimini sürdüreceğini ve kalıcı bir tahlil olsun yahut olmasın “Gazze Şeridi ve Batı Şeria’yı da içine alan Ürdün Irmağı’nın batısındaki topraklarda İsrail’in güvenlik ve denetimi elinde tutmaya devam edeceğini” belirtti.

Uluslararası toplumun Filistin devletinin tek taraflı olarak tanınması dayatmasına karşı tüm “Siyonist partilere” bu yasa teklifi lehine oy verme davetinde bulunan Netanyahu, bunun dünyaya Filistin devletinin kurulması teşebbüsüne karşı İsrail’de görüş birliği olduğunu göstereceğini kaydetti.

“10 YILLARDIR FİLİSTİN DEVLETİNİN KURULMASINI ENGELLEDİM”

Netanyahu, on yıllardır Filistin devletinin kurulmasını kendisinin engellediğini söyledi.

Kalıcı tahlile ait hükümet içinde farklı görüşler bulunmasına karşın kelam konusu beyan niteliğindeki kararın tüm hükümet üyelerinin oybirliğiyle alındığını kaydeden Netanyahu, “İsrail’in böylesine hayati bir hususta memleketler arası diktaya teslim olmaması gerektiği konusunda hepimiz hemfikiriz.” sözlerini kullandı.

İsrail hükümeti, 18 Şubat Pazar günkü haftalık kabine toplantısında, Filistin devletinin milletlerarası toplumca tek taraflı tanınmasına karşı karar almıştı.

Karar metninde, “İsrail’in, Filistinlilerle kalıcı bir tahlilin milletlerarası diktalarla yapılmasına mutlaka itiraz ettiği, tahlile ulaşılacaksa bunun fakat taraflar ortasında ön şartsız direkt müzakerelerle olması gerektiği” tabir edilmişti.

Ayrıca İsrail’in Filistin devletinin tek taraflı tanınmasına karşı çıkmaya devam edeceği, Filistin devletinin tanınmasının 7 Ekim’de İsrail’e düzenlenen atakların “muazzam ve eşi görülmemiş bir ödüllendirmesi” olacağı ve bunun gelecekteki “herhangi bir barış muahedesinin önünü kapatacağı” aktarılmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, hafta sonu Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmasında, Filistin devletinin kurulmasına her zamandakinden daha çok muhtaçlık duyulduğunu, İsrail’in Filistin’le barışı tesis etmek için çok büyük fırsata sahip olduğunu söylemişti.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Putin, Kuzey Kore başkanı Kim’e otomobil armağan etti