a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Netanyahu: 1 milyon şekellik vergi indirimi talebim haklı, ama zamanlamam yanlış

Netanyahu: 1 milyon şekellik vergi indirimi talebim haklı, ama zamanlamam yanlış

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İsrail’de halk koronavirüs pandemisiyle şiddetlenen ekonomik bunalımın pençesindeyken, vazife başındayken yolsuzluktan yargılanan ilk başbakan olan Benyamin Netanyahu’nun geriye dönük vergi indirimi talebinin kabul edilmesi reaksiyon çekti.

Netanyahu’nun 2009-2017 arasında başbakanlık vazifesi kapsamında aldığı ödemeler, hizmetler ve ayrıcalıklarla ilgili 290 bin dolara denk gelen 1 milyon şekellik vergi indirimi talebi, geçen hafta parlamento (Knesset) mali encümeninde onaylanmıştı. İndirim ölçüsü, vergi yetkilileri tarafından resmen açıklanmasa da basına sızdı. 

Gelen reaksiyonlar üzerine, Netanyahu, devasa vergi indirimi talebinde haklı olduğunu savunurken, uygunsuz zamanda talepte bulunduğu için özür diledi. 

Knesset mali komitesinin adil bir karar aldığına dair tweet atan İsrail Başbakanı “Başka hiçbir başbakana ödetilmemiş zatî vergi yükünün bana da kesilmemesi yanlışsız karardır. Ama zamanlaması hakikat değildi, bu yüzden üzgünüm” dedi. 

Devletin ödemesi için vergi indirimi istediği harcamalar arasında liman kenti Kayserya’daki ferdî konutundaki onarım ve kurşun geçirmez makam aracı da dahil. 

‘Yüz binler işsizken devlet kasasından bir milyon şekeli hak etmiyorsunuz’

Muhalefet milletvekilleri, pandemi öncesi yüzde 3.5 olan işsizlik orantısının 20’ye çıktığı, 300 binden fazla yurttaşın işsizlik yardımı alma müddetinin bu ay dolacağı, ekonomik buhranın şiddetlendiği periyotta Netanyahu’nun bu türlü bir talepte bulunmasına ‘halkın halinden anlamazlık’ reaksiyonunu gösterdi. 

Yeş Atid partisinin lideri Yair Lapid, bu türlü bir talebin haklılığı, onaylanmasının adilliği olmadığını söyleyerek “Yüz binlerce insan işsizken ve patronların birden fazla iflasla karşı karşıyayken, devlet kasasından bir milyon şekeli hak etmiyorsunuz” diyerek ekledi:

‘Aslında zamanlama mükemmel’

“Lakin zamanlaması mahallindedir, zira Netanyahu ile hükümetinin halktan ne kadar kopuk olduğunu herkese bir defa daha hatırlatmıştır.”

 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ABD’den son dakika koronavirüs açıklaması: Devir kapanıyor