fbpx
a
reklam

Nefis Bir Parkta Enfes Bir Fuar!

Sayıları hızla artan kütüphanelerin ve gençlik merkezlerinin yanı sıra, okullarla yapılan işbirlikleri, ‘yazarlarla Bursalıları buluşturan etkinlikler hızla artıyor.’

Bana Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı etkinlikler arasında en ‘beğendiklerini’ söyle deseler, ilk üç içinde Kitap Fuarı derim. Ne kadar çok insanları kitapla buluşturursak o kadar çok gelecek için ışık yakmış oluruz şüphesiz. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin en başarılı olduğu alanlardan biri de hiç şüphesiz kültür hizmetleri! 

Sayıları hızla artan kütüphanelerin ve gençlik merkezlerinin yanı sıra, okullarla yapılan işbirlikleri, ‘yazarlarla Bursalıları buluşturan etkinlikler hızla artıyor.’

Bugünlerde Merinos Atatürk Kültür Merkezi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘2. Kitap Fuarı devam ediyor.’ 

merinos akkm
merinos akkm

Şahane bir etkinlik hiç şüphesiz! Şehrin tam ortasında, herkesin kolayca ulaşacağı bir alanda düzenleniyor olması önemli bir avantaj. 

‘Zaten vatandaşların ve özellikle gençlerin akın etmesi dene kadar isabetli bir organizasyon olduğunu gösteriyor.’

Eğer henüz fark etmediyseniz hemen planınızı yapın. ‘Ayın 12’sine kadar devam ediyor’ fuar. 

Sadece kitaplar değil birçok etkinlik ve ‘özellikle birçok önemli yazar var’ organizasyon bünyesinde Bursa’ya gelen. 

Büyükşehir Belediyesi bu organizasyonu yaparken vefayı da göz ardı etmemiş. Bu enfes organizasyonu Türk Filozofu Ord. Prof. Hilmi Ziya Ülken’in 120’nci doğum yılına atfetmiş.

Bu öyle laf olsun diye düzenlenmediğinin ve üzerinde kafa yorulduğunun en net göstergesi. 

Fuarın ‘onurkonuklarının’ da Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı ve Halk Yazarı Anar Rızayev ile Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü ve UNESCO Yaşayan Kültür Hazinesi unvanı sahibi Prof. M. Uğur Derman olması, Büyükşehir Belediyesi’nin bu fuarı hızla prestijli organizasyonlar arasında yer tutması için çalıştığını da gösteriyor. 

Kitap fuarı ismi ama çok daha büyük bir organizasyon aslında! 120’ye yakın yayınevi ile 200 civarı yazar ve şair fuarda yerini alıyor. Fuar deyince sadece kitap satılıyor, kitap tanıtımı yapılıyor gibi bir şey aklınıza gelmesin. Tam bir kültür şöleni yaşanıyor Merinos AKKM’de. 

Bakar mısınız katılanlar arasında bir solukta Ahmet Mümtaz Taylan, Ahmet Taşağıl, Ali Lidar, Ali Utku, Aykut Kazancıgil, Bahadır Yenişehirlioğlu, Bekir Develi, Buket Uzuner, Emrah Safa Gürkan, Ercan Kesal, Hayati İnanç, İkbal Gürpınar, İlber Ortaylı, İsmail Kara, Mehmet Aydın, Metin Önal Mengüşoğlu, Murat Menteş, Mustafa Kara, Nurullah Genç, Savaş Barkçin, Serdar Tuncer, Şükrü Erbaş ve Turan Karataş isimlerini sayabiliyoruz. Ve daha niceleri. Her düşünceye, her kesime hitap eden onlarca yazar, binlerce kitap…

Hemen ayağınızın altında!Kentin göbeğindesiniz. Merinos Park’ta fuar programı elinizde. İşaretliyorsunuz katılacaklarınızı. Parka girdikten sonra önce o doğanın içinde bir soluklanıp bir bardak çay içiyorsunuz. Sonra fuar alanına geçiyorsunuz. Binlerce kitaptan beğendiklerinizi satın alıp yazarına imzalatma, yazarla sohbet etme imkanına sahipsiniz. 

Programa bakıyor ve beklediğiniz söyleşinin vaktinin geldiğini görüyorsunuz. 

Hemen o alana geçiyorsunuz. Keyifle söyleşiyi dinledikten sonra aldığınız kitapları incelemek için Merinos Park’ın yeşilliklerine atıyorsunuz kendinizi. 

Şiir gibi bir parkta kuş cıvıltılarının arasında sıcak bir çay eşliğinde kitaplarınızı inceliyor. Beğendiğiniz şiirleri okuyor ya da en beğendiğiniz romandan birkaç sayfa okuyorsunuz. 

bursa 2 kitap fuari merinos akkm de
bursa 2 kitap fuari merinos akkm de

Böyle bir fuar yok emin olun. Sadece Bursa’da ulaşacağınız bir keyifle karşı karşıyasınız. 

Fuarın açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş katıldı. 214 okulda kütüphane oluşturduklarını söyledi. Bu Z kuşağı çok şanslı arkadaş. 

Ve bu kütüphanelere 1 milyon liralık kitap bağışlayacaklarını da müjdeledi. Gençler başkanınızın kıymetini bilin. 
Çok uzatmadan bundan önemli bir işiniz olamaz diyelim.

Kitaplar da yazarlar da şairler de ve toptan bir kültür şöleni Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu ile kapınızın önüne kadar gelmiş durumda adeta. 

Bursa’nın her yanından Bursaray ya da bir otobüs kadar yakın. Hem yeşile doğaya hem kitaba kültüre doyacaksın. Daha ne olsun. 

Bunu düşünen ve gerçekleştirenlere teşekkür edelim. Gençler valla her şey ayağınıza kadar geliyor. Maşallah sizde meraklısınız, hadi fırsatı kaçırmadan bu kültür kervanına bir yerden dahil olun derim. 

He birde deneyimlerinizi sosyal medyadan paylaşın da arkadaşlarınız da görüp katılsınlar olur mu?

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Onur’dan ‘insana değer katan projeler’

HIZLI YORUM YAP