a

NASA’nın akıllı kolyesi yüzüne dokunanları uyaracak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Koronavirüs salgınının tesirini yavaş yavaş azalsa da, hala tesirini sürdürüyor ve bu virüse karşı kesin bir tahlil şimdi geliştirebilmiş değil. Vatandaşların ise bu süreçte kendilerini ve topluluğu korumak için maske-mesafe-hijyen kuralına uyması gerekiyor.

NASA ise münhasıran bu sıcak yaz günlerinde dışarıda ellerini sıklıkla yüzüne götürenleri uyarmak ismine şahsi bir ‘akıllı kolye’ geliştirdi. Kirli ellerle yüze teması engellemek ismine tasarlanan eser, elini yüzüne yakınlaştıran kullanıcıları titreşim göndererek uyaracak.

Ticari hedefle üretilmediği için satışı yapılmayacak olan eser, 3D yazıcı ile üretildi. PULSE ismini taşıyan bu şahsi kolyeyi dileyen kendi üretebilecek. Bunun için NASA, eseri açık kaynak kodlu bir girişim haline getirirken, gerekli tüm haberleri bu internet sitesi üzerinden paylaştı.

NASA’nın akıllı kolyesinin çalışma prensibi hayli yalın bir mantığa dayanıyor. Üzerinde bulunan yakınlık sensörü ile birlikte elinizi yüzünüzle temas ettirmek isterseniz kolye bunu algılıyor ve titreşim motoru küçük titreşimler göndererek sizi uyarıyor. NASA, bu sayede istemsizce elini yüzüne sıklıkla getirenlerin bu tavrını değiştirmeyi amaçlıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Honor 30 Lite ne zaman tanıtılacak? İşte o tarih