a
  • Haberyum
  • Bursa
  • Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’dan Asılsız İddialara Suç Duyurusu

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’dan Asılsız İddialara Suç Duyurusu

Mudanya Belediye Lideri Hayri Türkyılmaz, Mudanya’ya yapmak istediği ortopedi ve travmatoloji hastanesini belediyenin engellediğini sav ederek belediye binası önünde açlık grevine başlayan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Kayhan Turan hakkında hata duyurusunda bulundu. 

Suç duyurusuna Turan’ın “Halkı yanıltmak, belediyeyi itibarsızlaştırmak, belediye liderine ve belediyeye duyulan inancı sarsmak emeliyle hata teşkil eder nitelikte ifadeleri” münasebet gösterildi. Kayhan Turan’ın Mudanya Belediyesi’nin imar planlarını iptal ettiği istikametindeki savlarının hakikat olmadığını belirten Mudanya Belediye Lideri Hayri Türkyılmaz, “Hastane yapılması planlanan bölgedeki 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı ve 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı, belediyemiz tarafından değil Yönetim Mahkemesi kararları ile 2019 yılında iptal edilmiştir. İmar planlarının mahkeme kararı ile iptal olması nedeniyle bölgedeki taşınmazların düzey tespitleri yapılarak inşai faaliyetler durdurulmuştur. 

Kanun ve yönetmelikler uyarınca, Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğunda bulunması sebebiyle 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planının Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanarak katileşmesinden sonra, Mudanya Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğunda olan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı ile ilgili ihale hazırlıklarına başladık. 19.07.2022 tarihinde Uygulama İmar Planı’nın ihalesi yapıldı. Nazım İmar Planı asılları ve ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri doğrultusunda 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı çalışması başlatılmıştır. İmar planlarının iptal olması sebebiyle hukuken bölgede yapılaşma mümkün değildir. 

Kayhan Turan’ın hastane üretiminin Mudanya Belediyesi’nce ertelendiği ve engellendiğine yönelik tabirleri büsbütün gerçek dışı ve kamuoyunu yanıltma amaçlıdır” diye konuştu. 

Belediye avukatlarının hazırladığı cürüm duyurusunda şu tabirlere yer verildi. 
“Kayhan Turan tarafından 13.02.2023 tarihinde yapılan basın açıklamasında tarafınca yapılması planlanan özel hastanenin Mudanya Belediyesi tarafından engellendiği istikametinde gerçek dışı ve hukuk dışı bilgiler yer almıştır. Beyanları ile Kahramanmaraş’ta yaşanan zelzele felaketinin üzerinden bir hafta geçmeden, kamuoyu hassasiyetini kullanarak bir kadro gerçek dışı, halkı aldatıcı, kuruma olan inancı sarsmaya ve itibarsızlaştırmaya yönelik telaffuzlarda bulunmuştur. Kuşkulu beyanlarının bütününde hastane imalinin Mudanya Belediyesi tarafından kasıtlı olarak engellediğini ve hastane projesinin yapılamaması halinde Mudanya Belediyesi’nin sorumlu olacağını sav ve beyan etmiştir. 

Şüpheli tarafından, Mudanya Belediye Lideri Hayri Türkyılmaz’ı ve idaresindeki kurumu itibarsızlaştırmaya çalışılırken bir yandan da halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek gayesiyle belediye liderinin idaresi ve kamu vazifelisi yönetimci takımı hakkında büsbütün halkı aldatıcı ve düşmanlığa sevk edici beyanlarda bulunulduğu görülmektedir. 

Açıkça belediyenin iş ve hizmetleri hakkında iftirada bulunulmaktadır. Her gün saat 09.00 -17.00 saatleri ortasında açlık grevi ismi altında belediyenin önündeki park alanında hareket yapmaktadır. Kuşkulu hareket alanında belediye aleyhine sözler içeren afişler asmakta olup Mudanya Belediyesi’ni vazifesini yerine getirmemekle itham etmektedir. Açlık grevi ismi altındaki aksiyonunu süreklilik arz ettirerek bir kamu kuruluşunu maksat göstermektedir. Mudanya Belediyesi yetkilileri tarafından hastane projesinin hukuka ters olarak engellendiği, kamu vazifelilerinin misyonun gereklerine uygun hareket etmediği, şahısların mağduriyetine yahut kamunun ziyanına neden olunduğu halindeki açıklamaların kamuoyunda yanlış anlaşılmaya yol açabileceği açıktır. 

Şüpheli,  Belediye yetkililerine açıkça hukuka karşıt bir fiil isnat etmektedir. Şüphelinin beyanlarında geçen bilgiler açıkça gerçek dışı olup, işlemediğini bildiği halde kamu vazifelileri hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını ya da idari bir yaptırım uygulanmasını sağlamak maksadıyla haksız isnatta bulunduğundan ‘basın yoluyla’ iftira cürmünü işlemiştir. İftira cürmüne beden veren açıklamaları ile halkı belediyenin süreç ve faaliyetlerine, belediyenin idarecileri ile Belediye Liderinin idaresine ve ayrıyeten şahsına karşı kışkırtarak kin ve nefret ortamı oluşturmaya çalışmaktadır.” 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünden “Deprem Sonrası Psikososyal Yaklaşımlar” İçerikli Webinar Faaliyetleri