a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Milletlerarası Adalet Divanı, İsrail kararını açıkladı

Milletlerarası Adalet Divanı, İsrail kararını açıkladı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı soykırım davasında kararını açıkladı:

“- İhtiyati önlem talepleri görüşülmektedir, mahkemenin görüşüne nazaran Güney Afrika’nın argümanlarının bir kısmının kontratın hususlarının kapsamına girebileceği görülmüştür. Mahkeme, İsrail’in ‘dosyanın reddi’ talebini reddetmektedir. İsrail’e soykırım davası görülmeye devam edecek. Soykırım davası asıldan görüşülecek.

– Burada Güney Afrika’nın ortaya koymuş olduğu argümanlar değerlendirilecektir. Kontratın birinci hususuna baktığımızda tüm ilgili tarafların soykırım hatasını engellemesi gerekmektedir. İkinci hususta soykırım bir etnik ve ırksal kümenin üyelerine ziyan vermek, bu kümenin içinde bulunan çocukları diğer bir kümeye taşımak üzere hususlar yer almaktadır.

NİHAİ SOYKIRIM KARARI SONRA AÇIKLANACAK

– Soykırım davasında İsrail aleyhine ileri sürülen tezler makul düzeyde ispatlanmıştır. Fakat soykırım olup olmadığına dair sonuncu karar daha sonra açıklanacaktır.

İHTİYATİ ÖNLEM KARARI: GAZZE’YE TAARRUZLARIN DURDUĞUNA DAİR İSRAİL 1 AY İÇİNDE RAPOR VERMEK ZORUNDADIR

– Güney Afrika’nın ihtiyati önlem talepleri dikkate alınmış ve bir kısmının uygulanmasına karar verilmiştir. Mahkeme, İsrail askeri güçlerinin Gazze’de hiçbir harekette bulunmamasına karar vermiştir. Gazze’ye yönelik akınlar derhal durdurulmalıdır. İsrail’in faal adımlar atarak, insani yardımların ulaştırılması için adım atmasına karar vermiştir. Kararların uygulanması zaruridir. Kararlar 15’e karşı 2 oyla alınmıştır. İsrail, alınan kararları alanda uyguladığına dair 1 ay içinde UAD’ye rapor sunmak zorundadır.”DAVA NASIL AÇILDI?

Güney Afrika, İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonuyla 1948’te imzalanan BM Soykırım Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle 29 Aralık’ta Milletlerarası Adalet Divanı’na başvurdu.

Soykırım kanıtlaması en güç cürümlerden biri. Çünkü “soykırım niyeti” için insanları öldürmenin de ötesinde fiiller gerekiyor.

Bir devletin bir ulusal, etnik yahut dini kümesi kısmen yahut bir bütün olarak yok etmek istediğinin kanıtlanması koşul.

Güney Afrika’nın, İsrail’in planının yahut davranış biçiminin diğer hiçbir şeyle açıklanamayacağını kabul ettirmesi gerekiyor.

Birleşmiş Milletler’in (BM) en üst mahkemesi olan UAD, devletler ortasındaki uyuşmazlıklara bakıyor.

Bugüne kadar hiçbir devlet soykırımdan hatalı bulunmadı.

UAD 2007’de Sırbistan’ın 1995’te Bosna Hersek’te 8 bin Müslüman erkeği öldürdüğü Srebrenica Soykırımı’nı önlemekte yetersiz kaldığına hükmetmişti.

İHTİYATİ ÖNLEM NEDİR?

Bunlar, alandaki durumun daha da kötüleşmemesi için alınabilecek süreksiz kararlardır.

Çoğu uzman Güney Afrika’nın, ‘hiçbir şey yapılmazsa’ büyük hayati tehditler olacağını kabul ettirmeyi başardığını düşünüyor.

Bu davanın 11-12 Ocak’taki kısmında yapılmıştı. İsrail 12 Ocak’ta savunmasını yapmıştı.

Güney Afrika mahkemeden İsrail’e Gazze’deki savaşı durdurmas ve Gazze’ye insani yardım girişindeki sınırlamaları kaldırma buyruğu iletmesini talep etmişti.

İSRAİL SUÇLAMALARA NE CEVAP VERİYOR?

İsrail soykırım suçlamasını “çok ağır bir çarpıtma” olarak niteliyor, kendisini savunma hakkı olduğunu ve Filistinli sivilleri değil Hamas militanlarını amaç aldığını belirtiyor.

KARAR NASIL OLACAK?

UAD ihtiyati önlem kararı verebiliyor lakin bunlar, Güney Afrika’nın talep ettiği kararlardan farklı da olabilir.

Mahkeme İsrail’e milletlerarası insan hakları hukukuna uyma, Gazze’ye gidecek bir araştırma heyetini kabul etme yahut insani yardım üzerindeki kısıtlamaları kaldırma buyruğu verebilir.

Mahkemenin kararlarının hukuksal bağlayıcılığı var ve rastgele bir temyiz sistemi bulunmuyor.

Öte yandan mahkeme, devletleri kararlarını uygulamaya zorlayamıyor.

Bu davanın açılması İsrail’in soykırım işlediği manasına mı geliyor?

Hayır. Mahkeme davayı kabul edilebilir bulmuş olsa da, bugün bir ihtiyati önlem kararı verse de davanın sonunda bir soykırım işlenmediği sonucuna varabilir.

Bir ihtiyati önlem kararı, ortada büyük bir riskin bulunduğu ve durum tam manasıyla incelene kadar her şeyin durması gerektiği manasına gelir.

UAD’de davalar yıllar sürebiliyor.

Bir ihtiyati önlem kararı ayrıyeten İsrail ve destekçilerine, hareketlerinin memleketler arası incelemeye doğal olduğu iletisini verecektir.

YAKALAMA KARARI İÇİN GEREĞİNCE KANIT VAR

UCM’de Filistinli mağdurları savunan Fransız avukat Gilles Devers, Memleketler arası Ceza Mahkemesinin (UCM) İsrailli yetkililer hakkında yakalama kararı çıkarması için savcılığın elinde gereğince kanıt bulunduğunu belirtti.

UCM Savcılık Ofisi ve Mağdur Ofisi ile görüşme yapmak üzere beraberindeki avukatlarla Lahey’e gelen Devers, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UCM’nin İsrailli yetkililer hakkında yakalama kararı çıkarması için makul kuşkunun kâfi olduğunu ve bu derecede bir kuşkuya yetecek ölçüde kanıtın bulunduğunu kaydetti.

HİÇBİR SAVAŞTA BU KADAR ÇOK KURBAN OLMAMIŞTI

Devers, UCM’ye sundukları kanıtların ortasında Gazze’deki sivillere yönelik akınlar, sıhhat sisteminin maksat alınması, 2 milyona yakın kişinin yerlerinden edilmesine ait çok sayıda doküman bulunduğunu kaydederek, “Kapsamlı bir soruşturma yürütmek ve tutuklama buyruğu çıkarmak için ziyadesiyle ispat var. Evrakımız bilhassa BM kurumlarına yapılan atıfların olduğu 1800 sayfadan oluşuyor.” dedi.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Başına taşla onlarca defa vurdu: Güney Kore’deki olayın manzaraları ortaya çıktı