a

Microsoft yapay zeka gazeteci ekibi kuruyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Microsoft yapay zeka çalışmalarında adından bir kez daha söz ettirdi. Halihazırda kullanımda olan haber sitesi için da çalışmaları sürdüren firma, gerçek gazetecileri işten çıkararak işi robotlara devretmeye hazırlanıyor.

Yapay zeka ürünler hayatımızın birçok alanında kullanılmaya başlandı. Önde gelen teknoloji firması Microsoft da yapay zekaya önem veren firmaların başında geliyor. Firma haber içeriklerinin hazırlanması için yöntemi değiştiriyor.

Microsoft yapay zeka ile haber hazırlayacak

Microsoft’un MSN internet sitesi üzerinden haberler paylaşımı devam ediyor. Bu konu hakkında özel bir çalışma yapan firma haberlerin hazırlanması ve yayınlanması için yapay zeka çalışmalarına başladı. Artık belirtilen internet sitesi üzerinden haberleri robotlar hazırlayacak. Böylelikle robotlar gazetecilerin yerini almış olacak.

Microsoft yapay zeka ile haber yazılma durumunu, kendi işinin değerlendirmesinin bir parçası olduğunu söyledi. Diğer firmalar gibi kendi çalışmalarını geliştirdiğini belirten firma, kararın salgın nedeniyle olmadığını, işinden olan çalışanların da başka bir işte çalışacağını belirtti. Microsoft, diğer firmalar tarafından hazırlanan içerikleri kendi üzerinden yayınlamak için ödeme de yapıyor.

Haziran ayının sonundan itibaren bu departmanda çalışan 50 gazetecinin görevinden ayrılacağı belirtiliyor.

Bir görüşe göre yapay zekanın gazetecilerin yerini alması, moral bozucu olarak görülüyor. Ayrıca insan gözü ve düşüncesiyle yapılan haberlerin, yapay zeka tarafından yapıp yapılamayacağı merak ediliyor.

Kaynak: ShiftDelete

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye’de görülen gök taşının detayları belli oldu