a

Merkez Bankası’ndan Almanya için resesyon kestirimi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Almanya Merkez Bankası Bundesbank yayınladığı aylık raporunda, 2024’ün birinci çeyreğinde Alman iktisadının daralacağını öngördü. 2023’ün son çeyreğinde de yüzde 0,3 küçülen Almanya iktisadı, böylelikle üst üste iki çeyrek küçülerek resesyona (ekonomik durgunluk) girecek. 

Merkez bankası, yavaşlayan dış talepten ötürü azalan tüketici harcamaları ve yurt içi yatırıma kadar ihracat devinin karşı karşıya olduğu bir dizi sorunu sıraladı. İktisadın, bilhassa demiryolu ve havacılık dallarındaki son grev dalgasından da etkilenebileceği belirtildi.

Rusya’nın 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Alman iktisadı, artan güç fiyatları nedeniyle yüksek enflasyonla gayret ediyor. Bir dizi faiz artırımının ardından Almanya’da enflasyon Ocak ayında yüzde 2,9’a geriledi. Lakin enflasyon Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde ikilik gayesini tutturamadı. 

Alman iktisadı geçen yılın tamamında yüzde 0,3 küçüldü. gözlemciler iktisatta toparlanmanın evvelce beklenenden daha yavaş olabileceği konusunda uyarıyorlar. Bundesbank, Aralık ayında 2024 büyüme kestirimini Haziran’daki yüzde 1,2’lik kestirimden yüzde 0,4’e düşürdü.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Mısır’ın Süveyş Kanalı’ndan geliri yarı yarıya azaldı