a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Merkel’in Lufthansa’yı kurtarma planını onaylayan AB, Münih ve Frankfurt’taki iniş-kalkış haklarını rakiplere dağıtacak

Merkel’in Lufthansa’yı kurtarma planını onaylayan AB, Münih ve Frankfurt’taki iniş-kalkış haklarını rakiplere dağıtacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Almanya’nın 1994’e dek devlete ilişkin olan bayrak taşıyıcı havayolu Lufthansa’yı iflastan kurtarma planına, Avrupa Birliği’nin (AB) icra organı Avrupa Komitesi yeşil ışığı yaktı.

Alman hükümetinin Lufthansa’ya 6 milyar euroluk direkt mali yardımda bulunmasına ve süreksiz olarak şirkete hissedar olmasına onay veren Komisyon, ama bunun için daha önce Başbakan Angela Merkel’in sonuna dek savaşacaklarını ilan ettiği kimi kurallar koydu.

Yekunda 9 milyar euroluk Alman kurtarma paketinin AB’deki yarışması sekteye uğratmaması için Lufthansa’nın Frankfurt ve Münih havaalanlarındaki pahalı kalkış ve iniş haklarını rakiplerine devretmesi ısrarından vazgeçmeyen Komisyon’un kaideleri şöyle: 

* Adil yarışmanın sağlanabilmesi için Lufthansa yardım karşılığında Münih ve Frankfurt havaalanlarındaki iniş-kalkış saatlerinden vazgeçecek. Böylelikle Lufthansa’nın rakipleri iki havaalanında dörder uçak için slot hakkı kazanacak.

* Devletin hissedarlığı külliyen son bulana kadar Almanya’nın en büyük havayolu şirketi temettü behresi dağıtamayacak ve ikramiye ödemeleri yapamayacak.

* Devletin şirketteki iştiraki en az yüzde 75 nispetinde azaltılana kadar başkan maaşlarına kısıtlama getirilecek ve Lufthansa birebir sahada faaliyet gösteren rakip şirketlerden yüzde 10’dan fazla pay alamayacak.

* Devlet yardımlarının başlamasından itibaren 6 yıl sonra devletin şirketten çekilmeyeceği şüphesi uyanması durumunda Encümen’e tekrar yapılandırma planı sunulması gerekecek.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine nazaran Alman hükümetinin oluşturduğu yekun 9 milyar euro hacmindeki paket, devlete bağlı Ekonomik İstikrar Fonu’nun anapara artırımı yoluyla Lufthansa’nın yüzde 20 payını devralmasını da içeriyor. Alman hükümeti, Lufthansa’nın dış alımlardan korunması için pay hakkını, stratejik kararlara tesir edilebilecek alt hudut olan yüzde 25 artı 1 paya çıkarabilecek. Başkaca ‘sessiz ortaklık’ çerçevesinde 5 milyar 700 milyon euroya varan mevduat ile 3 milyar euroya kadar kredi planlanıyor.

138 bin kişi istihdam eden Lufthansa’da kargo uçuşları dışındaki uçuşlar koronavirüs nedeniyle durma noktasına gelirken, dünya çapında 22 bin işçi fazlası oluşmuştu. Bu çalışanların işleri tehlikede. 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bogdanov ve Büyükelçi Samsar Libya’yı konuştu