a

Marmaris’te trafikte başıboş eşek tehlikesi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Muğla Marmaris’in kırsal mahallelerinde bir devir yük taşımak ve sütü sağılarak gelir elde edilen eşekler yaşlanıp, sütten kesilince terk edildi.

5 yıl önce mahalle sakinlerinin talebi üzerine Marmaris Belediyesi ekipleri tarafından başıboş eşekler toplanıp, kamyonlarla Datça ilçesinin Balıkaşıran mevkisine bırakıldı. Yaban hayata alışık olmayan kimi eşekler Balıkaşıran mevkisinde üreyip, çoğaldı. Çoğalan eşekler tekrar alındıkları Marmaris’in kırsal mahallelerine döndü. Sayıları her geçen gün artan eşekler, kırsal mahallerde tarla ve bahçesi bulunan çiftçiler ve sürücüleri endişelendiriyor. Üç ve dörderli kümeler halinde dolaşan başıboş eşekler, tarlalara girip, ekili yerlere zarar veriyor. Karayollarına yakın dolaşan eşekler, zaman zaman yola fırlayarak sürücülere çetin anlar yaşatıyor. Mahsusen akşamları far ışıklarına yönelen eşekler karayoluna çıkıp, kazalara neden oluyor. Marmaris-Datça Karayolu ile dünyaca ünlü turistik kırsal Hisarönü, Orhaniye, Turgut, Selimiye, Bozburun, Bayır ve Taşlıca mahallerinde son iki yılda eşeklerin sayısı 100’ü geçti.

10-15 YILDIR TAHLIL BULUNAMADIĞI ÜZERE ÇOĞALDILAR

Sayıları her geçen gün artan başıboş eşekler için kırsal mahalle sakinleri de tahlil üretilmesini istiyor. Hisarönü Mahallesi’nde yaşayan minibüs şoförü ve çiftçi Ahmet Çatan (30), “Mahallemizde bu eşekler her geçen gün çoğalmakta. Evvelce tek tük görürdük, artık ise nereye baksak karışımıza çıkıyorlar. Başı boş bu eşekler nedeniyle çok kaza oluyor. Eşeklere çarpan araçlar, hasar görüp, kullanılmaz hale geliyor. Bu yıl pek çok çiftçinin tarladaki zerzevatları eşekler tarafından talan edildi. 10-15 yıldır bu sorun var ve şimdiye kadar kalıcı bir tahlil olmadı” dedi.

”DAHA DA ÇOĞALMADAN TOPLANMALILAR”

Marmaris Hayvan Hakları Derneği (MAHAKDER) Başkanı Tülay Yıldız, “Marmaris’in kırsal mahallelerinde yaban dediğimiz eşek sorunu var. Biz, onlara ‘yaban eşeği’ diyoruz lakin işin aslı o denli değildir. Birçoğu terk edilmiş hayvan. Aldığımız haberlere nazaran Marmaris’in Taşlıca Mahallesi’nde birçok meskende çok talep olduğu için eşek sütü üretiliyor. Eşekler yaşlanınca yahut sütten kesilince ya bir adaya ya da araçlarla alınıp öbür bir mahalleye bırakılıyor. Geçen yıl kimliği belirlenemeyen birileri tarafından üşenmeden tekne ile götürülüp, adaya bırakılan eşeği kurtarmıştık. Yetkililer, kırsal mahallerdeki konutlara giderek eşekleri numaralandırarak kulaklarına küpe takmalılar. Bu yapılırsa terk edilen bir eşek olduğunda yaptırımlar uygulanabilir. Ayrıyeten başıboş dolaşan eşekler toplanmalıdır. Evvelki gün Çetibeli Mahallesi’nde bir aracın çarpması sonucu eşek telef oldu. Eşekler ya kazaya kurban gidiyor ya da kayboluyor. Marmaris’te nöbetçi tabip üzere veteriner de olmalıdır. Kaza geçiren hayvana müdahale edecek ekip haberli ve donanımlı olmalıdır. Bir hayvana araç çarptığında müdahale edecek kimseyi bulamıyoruz. Hayvan can çekişerek ölüyor. Aslında sorunun tahlili çok kolay. Yetkililer, bu sorunun üzerinde durursa ne bu hayvanlar yaralanır ne de çiftçiler ve sürücüler zarar görür” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Corona virüsü yenen genç tabip yaşadıklarını anlattı