a

Maduro’dan AB temsilcisine 72 saat vade

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Devlet Başkanı Maduro, düzenlediği basın içtimasında, AB’nin aralarında Venezuelalı muhalif siyasalların olduğu 11 insana yaptırım tatbik kararını kınadı.

Devlet Başkanı Maduro, AB’yi sömürgecilikle suçlayarak, “Bugün AB, anayasaya hürmet duyan kurumları oluşturan Venezuelalılara karşı yaptırım tatbik kararı aldı. Ulusal Meclis (AN) idaresine, AB’nin Karakas Temsilciliğinin buyruklarını mekanına getirmediği için yaptırım uyguluyorlar.” dedi.

Venezuela’ya hürmet duyulması daveti yapan Maduro, “AB’nin Karakas Temsilcisine ülkeyi terk etmesi için 72 saat verme kararı aldım. Şayet Venezuela’ya hürmet duymak istemiyorlarsa, gitsinler.” sözlerini kullandı.

AB, aralarında Guaido’yu desteklemeyen bir küme muhalifin de bulunduğu 11 kimseyi yaptırım listesine aldığını açıklamıştı.

Açıklamada, aralarında çoğunluğunu muhaliflerin oluşturduğu Ulusal Meclisin (AN) Başkanı seçilen Luis Parra ve yardımcılarının da olduğu bu insanlara yaptırım uygulanmasına “AN’nin demokratik işleyişine karşı hareket etmek” münasebet gösterilmişti.

TARTIŞMALI AN BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Venezuela’da ABD başta olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin legal anayasal kurum olarak tanıdığı AN’de, Bolivarcı Ulusal Muhafız Gücünün geniş güvenlik önlemleri altında 5 Ocak’ta başkanlık seçimleri için toplanılmış, muhalifler dahil birçok milletvekilinin girdiği binaya, Guaido ve kimi milletvekillerinin alınmadığı sav edilmişti.b

İktidarın Guaido’yu “şov yapmakla”, Guaido’nun ise iktidarı “darbecilik ve meclisi militarize etmekle” suçladığı karışıklıklar devam ederken, muhaliflerin yolsuzlukla itham ettiği milletvekili Luis Parra’nın AN’de düzenlenen seçimde 81 oyla başkan seçildiği duyurulmuş ve yemin merasimi düzenlenmişti.

Venezuela Yüksek Adalet Duruşması, Mayıs ayının ahir Parra’nın AN başkanlığını onayladığını duyurmuştu.

GUAİDO’NUN KOŞUT SEÇİMİ

Parra’nın başkanlığa seçildiği oylamanın legal olmadığını öne süren muhalefet Caracas’taki muhalif El Nacional gazetesi merkezinde toplanmış ve koşut oylama yapmıştı.

ABD başta olmak üzere Latin Amerika ve Batı’dan birçok ülkenin tanıdığı seçimde 100 oy aldığı argüman edilen Guaido, muhalifler tarafından yine AN Başkanı ilan edilmişti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Macron’dan, Türkiye’ye ağır Libya eleştirisi