a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Macron’a soğuk duş! ‘Türkiye’yi suçlarak komik duruma düşüyorlar’

Macron’a soğuk duş! ‘Türkiye’yi suçlarak komik duruma düşüyorlar’

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Borzou Daragahi tarafından kaleme alınan metinde, Fransa’nın yıllarca desteklediği ve ilerleyişinde önemli rol oynadığı Hafter’in Libya’nın batısında yaşadığı büyük yenilgi sonrası rüzgarın bilakis döndüğü tabir edildi. Fransa’nın terörle savaş imgesi altında Hafter üzere bir zorbayı desteklemenin gerçek yol olduğunu düşündüğü ve bu taktiksel seçeneği bir strateji haline getirdiği aktarılan metinde, Fransız Dışişleri Bakanlığı ve güvenlik üniteleri içinde mevcut siyasete dair eleştirel sesler çıkmaya başladığı belirtildi.

Metinde, Birleşik Arap Emirlikleri’ne güvenerek Hafter’e yatırım yapan Fransa’nın Hafter’in yenilgisinin akabinde artık tek başına kaldığı ve yaptığı siyasi ve diplomatik yatırımın yararını da görmediği vurgulandı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye’ye yönelik asılsız ithamlarına değinilen metinde, “Fransız yetkililer, Libya politikalarını savunmak için Türkiye’yi suçlayarak komik duruma düşüyorlar.” tabirlerine mahal verildi.

Metinde, Libya konusunda mütehassıs bir danışmanın, “Fransa, Hafter’i o kadar uzun bir zamandır destekliyor ki artık nasıl geri adım atacağını bilmiyor. Yanlışlarını görmek mekanına tüm meselelerden ötürü Türkiye’yi suçlamak daha kolay geliyor” halindeki değerlendirmesi de aktarıldı.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Dışişleri Bakanlığı’ndan Afganistan’daki terör saldırısına kınama