DOLAR

32,2077$% -0.04

EURO

34,8673% -0.39

GRAM ALTIN

2.444,07%0,01

ÇEYREK ALTIN

4.012,00%1,02

TAM ALTIN

16.022,00%1,01

BİST100

10.218,58%-0,49

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Macron: “Filistin devletinin tanınması Fransa için tabu değil”

Macron: “Filistin devletinin tanınması Fransa için tabu değil”

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Paris’te Elysee Sarayı’nda bir ortaya gelen Macron ve Ürdün Hükümdarı 2. Abdullah, ortak basın açıklaması yaptı.

Macron, Orta Doğu’da iki devletli tahlilin ve Filistin devletinin kurulmasının bölge için tek deva olduğu değerlendirmesinde bulunarak, “Filistin devletinin tanınması Fransa için tabu değil.” dedi.

Emmanuel Macron, önceliklerinin bölgede ateşkesi sağlayacak bir muahedeye varılması olduğunu söz etti.

Bu ateşkesle sivillerin güvenliğinin teminat altına alınması ve insani yardımların Gazze’ye girmesi gerektiğini söyleyen Macron, Gazze’ye yönelik İsrail hücumlarının neden olduğu yüksek can kaybının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Macron, “İsrail’in Refah’a saldırısı eşi gibisi görülmemiş bir insani felakete yol açabilir ve bu, çatışmada bir dönüm noktası olur.” sözünü kullandı.

Gazzelilerin zorla yerlerinden edilmelerinin memleketler arası hukuka ters olacağını lisana getiren Macron, tıpkı Mısır ve Ürdün üzere bölge halkının yerinden edilmesi riskinden tasa duyduklarını kaydetti.

Macron, Gazzelilere yardım etmenin öncelikleri olduğunu ve alandaki gereksinime bakıldığında insani yardım geçiş noktalarının yetersiz kaldığını belirtti.

“Bugün Gazze’de siviller açlık ve hastalıktan ötürü ölüyor.” diyen Fransa Cumhurbaşkanı, bölgeye insani yardımların ulaştırılması kapsamında Usdud (Aşdod) Limanı’nın açılmasını istedi.

“İki devletin kurulmasına dayalı barışa götüren bir siyasi tahlil bulmalıyız”

Kral Abdullah da Gazze’de kalıcı ateşkes sağlanması için her şeyin yapılması gerektiğini kaydederek, bölgede yaşananları “bir felaket” olarak nitelendirdi.

“1,5 milyon kişi daracık bir alan olan Refah’a itildi. Alışılmış ki bunun sonuçları kabul edilemez.” ifadesini kullanan Kral Abdullah, Orta Doğu’da gerginliğin gelecekte tırmanmaması için bölgedeki ortak ülkelerle çalışmaları gerektiğini vurguladı.

Ürdün Hükümdarı, “İki devletin kurulmasına dayalı barışa götüren bir siyasi tahlil bulmalıyız. Filistinliler, İsrail ve bölge için barışı garanti altına almanın tek yolu bu.” değerlendirmesinde bulunarak, Gazze’ye kâfi insani yardımın ulaşması için daha fazla şey yapılması gerektiğini kaydetti.

Kral Abdullah, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) dayanak verilmesi daveti yaparak, “Açlık sonundaki neredeyse 2 milyon Filistinli için onların dayanağı ve faaliyetleri hayati değer taşıyor ve elzem. UNRWA, bölgede diğer yerlerde de dayanak veriyor.” diye konuştu.

 

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İran Cumhurbaşkanı Reisi: Ermenistan ile ‘dostane’ bağlara sahibiz