a
  • Haberyum
  • Bursa
  • Lüleburgaz’da 5 kattan yüksek yapıya izin yok!

Lüleburgaz’da 5 kattan yüksek yapıya izin yok!

Uzun yıllardır yatay mimariyi odunsuz bir halde uygulayan Lüleburgaz Belediyesi, kentte en fazla 5 katlı yapıya müsaade veriyor. Bununla birlikte kentte yeni imara açılan konut alanlarının da yüzde 26’sı iki kat, yüzde 23’ü de 4 kat olarak onaylandı. 

Lüleburgaz’da uzun yıllardır odunsuz bir biçimde uygulanan imar planları sayesinde eski imar alanlarında 5, yeni imar alanlarında ise 4 kattan fazla yapılaşmaya müsaade verilmiyor. Yatay mimarinin hakim olduğu kent içerisinde tek bir yüksek yapı bulunmuyor. Öte yandan Lüleburgaz Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü mümkün bir sarsıntıya karşı tatbikatlarına da yıl boyunca devam ediyor. 

Yeni alanların yüzde 26’sı iki kat!

Tüm bunlarla birlikte çarpık büyümenin önüne geçmek için çalışmalarını sürdüren Lüleburgaz Belediyesi’nin yeni imara açılan alanların yüzde 49’unu konut alanı oluşturmakta olup konut alanlarının yüzde 26’sı iki kat, yüzde 23’ü de 4 kat olarak onaylandı. Kentte Lüleburgaz Belediyesi hizmet alanları içerisinde 5 kattan yüksek yapıya hiçbir biçimde müsaade verilmiyor. 

O binalara yıkım!

Tüm bunlarla birlikte 2015 yılında faal hale gelen Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında Lüleburgaz Belediyesi sarsıntıya dayanıksız olduğu tespit edilen 154 binadan 150’sinin yıkımını gerçekleştirdi. Kalan 4 binanın yıkımı için ise yasal sürecin tamamlanması bekleniyor. 

Yatay mimari faktörü

Öte yandan bölgede meydana gelen zelzele yatay mimarinin ne kadar değerli olduğunu bir sefer daha gözler önüne serdi. Lüleburgaz’da belediyenin imar planlarında uzun yıllardır uygulanan yatay mimari uzmanlara nazaran muhtemel bir sarsıntıda meydana gelebilecek hasarı daha aza indirmesi açısından değerli olarak görülüyor. Uzmanlar bu nedenle kentlerin kent planlarının dikey mimari yerine yatay mimariye uygun olarak düzenlenmesi tarafında davetlerde bulunuyor. 
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yaralarımızı Birlikte Sarıyoruz