a

Lübnan’da “ekmek” buhranı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Lübnan’da halk, doların rekor seviyedeki yükselişi ve hükümetin ekmek artırımına müsaade vermemesi üzerine dağıtımı durduran fırınların önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Farklı diyanet ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından epeyce kırılgan bir yapıya sahip Lübnan ekonomisi, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük bunalımlardan birini yaşıyor.

Devletteki fırıncılar, mahallî para ünitesi Lübnan lirasının birkaç aydan bu yana karaborsada yüzde 80 orantısında paha kaybetmesine karşı artırım taleplerinde bulunuyor gelgelelim hükümet buna müsaade vermiyor.

Buna karşı fırıncılar, dağıtım masrafından kaçınma gerekçesiyle dünden beri bakkal ve marketlere ekmek dağıtımını durdurma kararı aldı.

Ekmek almak için fırınlara yönelen ve uzun müddet kuyruklarda bekleyen vatandaşın çilesi, toplumsal medyada yansılarla karşılandı.

Mahallî para ünitesi Lübnan lirası, Merkez Bankası kuru sabit tutsa da her geçen gün bedel kaybediyor. Resmi kura nazaran 1 ABD doları 1515 Lübnan lirası olmasına karşın karaborsada dolar bugün itibariyle 7500 Lübnan lirasının üzerinde süreç görüyor.

“ÜLKE AÇLIĞA GERÇEK GİDİYOR”

Öte yandan Dürzi İlerlemeci Sosyalist Partisinin önderi Velid Canbolat, basına yaptığı açıklamada, ekonomik buhrana karşı protestoların başladığı 17 Ekim 2019’dan bu yana “Ülke açlığa yanlışsız gidiyor.” sloganını dillendirdiğini hatırlattı.

Lübnan’daki ekonomik bunalımın biteceğine dair ufukta bir çıkış yolu görülmediğine işaret eden Canbolat, “Daha önce kolaydı, zira müttefiklerimiz vardı. Bugün ise hem içerde hem de dışarıdan ablukadayız.” dedi.

LÜBNAN’DAKİ DURUM

Lübnan’da ekonomik bunalım ve hükümetin vergi siyasetlerine karşı düzenlenen şovlar üzerine Saad el-Hariri’nin başbakanlığındaki 30 üyeli Ulusal Birlik Hükümeti, 29 Ekim 2019’da istifa etmişti.

Hariri’nin tekrar başbakanlık hizmetine yanaşmaması üzerine Şii Hizbullah örgütü ve siyasi müttefikleri, eski Eğitim Bakanı Hassan Diyab’ın başbakanlığında 20 üyeli yeni hükümetin kurulmasını sağlamıştı.

Başbakan Diyab, geçen aylarda ülkesindeki kamu borcunun 90 milyar doları aştığını belirtmişti.

Hükümet, her yıl 2 milyar dolar olmak üzere 5 yılda yekun 10 milyar dolar kredi almak için Milletlerarası Para Fonu ile müzakerelere başladığını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, geçen hafta siyasi kümelerin başkanlarıyla görüşmesinde, “Ülkemiz bugünlerde en berbat mali ve ekonomik bunalımdan geçiyor. Halkımız işini kaybetmekten ve geleceğinden tasa ediyor.” sözlerini kullanmıştı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Netanyahu: 1 milyon şekellik vergi indirimi talebim haklı, ama zamanlamam yanlış