a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Libya’da toplu mezarlardan 23 günde 208 ceset çıkarıldı

Libya’da toplu mezarlardan 23 günde 208 ceset çıkarıldı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Libya hükümeti tarafından yürütülen Öfke Volkanı Operasyonu basın ünitesinden yapılan açıklamaya nazaran, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin başkanı Halife Hafter’e bağlı milislerden kurtarılan yerlerde 5-28 Haziran tarihleri arasında bulunan ceset sayısının 208 olduğu söz edildi.

Terhune Hastanesi morgunda bulunan ve aralarında kadın ve çocukların da olduğu cesetler üzerinde azap izlerine rastlandığı kaydedildi.

Açıklamada, 15 cesedin kimliğinin belirlendiği ve başşehrin güneyindeki Kasr bin Gaşir ortamındaki ailelerine teslim edildiği belirtildi.

Libya ordusunun 5 Haziran’da Hafter milislerinden kurtardığı Terhune ve etrafında, Birleşmiş Milletlerin (BM) de teyit ettiği rakamlara nazaran 11 toplu mezar tespit edilmişti.

Libya hükümeti, bu süreçte BM, Milletlerarası Ceza Duruşması (UCM) ve insan hakları örgütlerine tekraren davet yaparak, toplu mezarlara ilişkin memleketler arası soruşturma talep etmişti.

Yapılan davetler üzerine BM, Libya’daki olayları araştırmak için İnsan Hakları Kuruluna bağlı Libya Memleketler arası Araştırma Komitesi kurulması kararı almıştı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ekonomik buhranın pençesindeki Lübnan’da ekmeğe yüzde 33 artırım