a

Leblebi İshale İyi Gelir Mi? 3 Dakikada Kalıcı Çözüm

Leblebi ishale iyi gelir mi sorusu bu sorunla karşı karşıya kalan kişiler tarafından merak edilmektedir. Leblebi, nohutun işlenmesinden elde edilen bir besindir. Coğrafi kökeni Çorum yöresine aittir. Beyaz ve sarı olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Nohutlar özel bir fırında baharat ile harmanlandıktan sonra 3 gün boyunca kavrulmaktadır. Kavurma sürecinin ardından ise paketlenerek raflardaki yerini almaktadır. Bu açıdan beyaz leblebi ishale iyi gelir mi sorusu sıklıkla sorulan bir sorudur. 

İshal Nedir, Neden Olur?

İshal, bağırsak hareketlerinin normalden çok daha hızlı olması sonucunda gün içinde çok sayıda sulu ve gevşek dışkının çıkarılmasıdır. Genellikle birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Ancak uzun süreli ve geçmeyen ishal, farklı rahatsızlık ve hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle birkaç gün içinde geçmeyen ishaller için sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

İshali Neler Keser?

İshal kısa veya uzun süreli olarak görülebilmektedir. Kısa süreli ishal genellikle 1 – 2 içerisinde kendiliğinden ortadan kaybolurken uzun süreli ishallerde doktora başvurmak bir gerekliliktir. Kısa süreli ishalleri kontrol etmek için bazı besinlerden yararlanılabilir.

İshale iyi gelen şeyler aşağıdaki gibidir:

 • İshal durumunda vücut çok fazla sıvı kaybetmektedir. Vücuttaki su oranının düşmesi için farklı rahatsızlıkların meydana gelmesini tetiklediği için gün içinde ihtiyaç duyulan sıvı miktarı alınmalıdır.
 • Sabah ve akşam olmak üzere birer avuç beyaz veya sarı leblebi tüketilebilir.
 • İshalin kontrol altına alınmasında kullanılan bir diğer önemli besin haşlanmış patatestir.
 • Probiyotik içerek kefir, peynir, bitter çikolata, turşu, yoğurt ve ayran gibi besinler.
 • Muz
 • Elma püresi
 • Havuç
 • Yağsız pirinç pilavı
 • Papatya çayı
 • Siyah çay
 • 2 fincandan fazla olmamak kaydıyla yeşil çay
 • Yoğurt ve nişasta karışımı

İshal 1 – 2 gün içerisinde geçmez ise zaman kaybetmeden uzman doktora başvurulmalıdır. Geçmeyen ishalin altında farklı rahatsızlık ve hastalıklar olabilir. Bu tür durumlarda ishale yönelik ilaç tedavisinin başlatılması gereklidir.

Leblebi İshale İyi Gelir mi?

İshale leblebi iyi gelir mi sorusunun cevabı evettir. Bağırsak hareketlerinin hızlanması sonucunda meydana gelen ishal, birçok doğal yöntemle kontrol altına alınabilmektedir. Bunlardan biri de leblebidir. Aşırıya kaçılmamak şartıyla gün içerisinde bir avuç leblebi tüketilebilir.

beyaz leblebi ishale iyi gelir mi
beyaz leblebi ishale iyi gelir mi

Beyaz ve Sarı Leblebi Neye İyi Gelir?

Sağlıklı atıştırmalıklardan biri olarak görülen leblebinin sarı ve beyaz olmak üzere iki çeşidi vardır. Sarı ve beyaz leblebi tüketerek günlük mineral ihtiyacınızın neredeyse tamamını kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Proteinin yanı sıra demir açısından da zengin bir besindir. Aynı zamanda sindirim sistemini de desteklemektedir.

Vücut için birçok yarar sağlayan leblebi, aynı zamanda cilt sağlığının önemli bir destekçisidir. Günlük düzende yer alması ve düzenli şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Her yiyecekte olduğu gibi leblebi yerken de aşırıya kaçılmamalıdır. Leblebinin birçok fayda sağlaması sarı leblebi ishale iyi gelir mi sorusunu akla getirmektedir.

Ishali Neler Keser
Ishali Neler Keser

İshali Neler Keser?

Genel olarak ishali durdurmanın yolu ilaçtan geçer. Doktorunuz tarafından önerilen bir ishal önleyici ilacı kullanabilir veya eczaneden satın alabilirsiniz. İshal önleyici kullanmak istemeyenler bitkisel yöntemi deneyebilir. İshali hemen ne durdurur sorunun bir başka cevabı da doğal ilaçlardır. Bunlar ;

 • Haşlanmış patates, 
 • Yoğurt ve nişasta karışımı, 
 • Sarı nohut 
 • Muz

Bundan dolayı kola ve leblebi ishale iyi gelir mi sorusunun cevabı da evettir.

Ishal Nasil Gecer
Ishal Nasil Gecer

İshal Nasıl Geçer?

İshal tedavisi altta yatan nedene bağlı olarak değişmektedir. Yiyecek, içecek, ilaç ve hastalıktan kaynaklanan ishaller için pek çok tedavi yöntemi vardır. Kısa süreli ishallerin tedavisinde sarı leblebi, beyaz leblebi, elma, muz, pirinç lapası ve haşlanmış patates gibi yiyecekler tüketilebilmektedir.

2 günden uzun süren ishal durumlarında mutlaka doktora başvurularak ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Leblebi Kola İshale İyi Gelir mi?

Kola ve leblebi ishale iyi gelir mi? Sorusunun cevabı hayırdır. İshal yaşanırken asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Aksi takdirde ishalin yanı sıra farklı sağlık sorunları da beraberinde yaşanabilir. Kolanın yanı sıra yağı besinler de ishalken tüketilmemesi gereken şeyler arasında yer almaktadır.

Peki Hangi leblebi ishale iyi gelir, Leblebi kabız mı yapar ishal mi, İshali en çabuk ne keser, Ishalken karpuz yenir mi, Kola ishale iyi gelir mi, Sarı leblebinin Zararları, Yetişkinlerde ishali ne geçirir, Sarı leblebi ishale iyi gelir mi, Sarı leblebi neye iyi gelir, Sarı leblebi gastrite iyi gelir mi, Muz ishale iyi gelir mi, Sarı leblebi kabız Yapar mı? Tüm detayları sizler için derledik.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Fito Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?