a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Lavrov: Rus turistlerin Belarus üstünden Türkiye’ye uçmalarını yasaklayamayız

Lavrov: Rus turistlerin Belarus üstünden Türkiye’ye uçmalarını yasaklayamayız

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Russia Today (RT) televizyonuna röportajında, Rus turistlerin Belarus üstünden, Belavia ve Türk havayolu şirketleri ile Türkiye’ye uçtuklarını bilip bilmediği sorusu önünde, “Kişilere bunu yapmalarını yasaklayamayız” dedi.

Lakin koronavirüs pandemisi tehlikesini yitirmediği için, Lavrov, “Fakat saf ki bu kararları alırken dikkatli ve sağduyulu davranmaları gerekir” ihtarında da bulundu.

​Rus Dışişleri Bakanı RT’ye röportajında pandeminin yayılımının önünü kesmek için kapatılan Rusya hudutlarının ne zaman açılacağını bilemeyeceğini de belirtmişti.

Rusya’da hükümet haziran ayında aldığı bir kararla vatandaşlarının yalnızca iş, eğitim ya da tedavi emelleriyle ülke dışına çıkmalarına müsaade vermişti. Bu maksatlarla ülke dışına çıkacak vatandaşların bunu belgelemeleri gerekiyor. Turistik hedefli ziyaretler içinse Rusya dışına çıkılmasına ise hâla müsaade verilmiş değil.

Bunun yanında, Türkiye’nin Rusya’ya, pandemi nedeniyle yapılmayan karşılıklı uçuşların 15 Temmuz’da başlaması teklifini ilettiği biliniyor. Rus ulaştırma yetkilileri ise bu teklif konusunda şimdi en son bir karar almadıklarını söylüyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çin, Hong Kong’la ilgili tartışmalı güvenlik yasasını kabul etti