a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Kuzey Kore askeri hareket planları için kritik karar

Kuzey Kore askeri hareket planları için kritik karar

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Yonhap ajansının haberine nazaran, Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansının (KCNA) haberinde, Kuzey Kore önderi Kim Jong-un’un medya konferans yoluyla başkanlık ettiği Merkez Askeri Komitenin hazırlık içtimasında Güney Kore’ye askeri harekat planlarını durdurmaya karar verdiği belirtildi.

Içtimada, “ülkenin savaş caydırıcılığının daha da güçlendirilmesi için alınan tedbirler” de dahil olmak üzere önemli askeri siyaset gündem hususlarının incelendiği kaydedildi.

Haberde, Merkez Askeri Yarkurul içtimasının ne zaman yapılacağına ve askıya alma kararının nedenine ilişkin haber paylaşılmadı.

Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo Jong, 13 Haziran’da ordunun, Güney Kore’ye karşı “gerekli adımları atması ve planlaması” için görevlendirildiğini bildirerek Seul yönetimini askeri harekatla tehdit etmişti.

BROŞÜR BUNALIMI

Güney Kore’deki aktivistlerin Kuzey Kore’ye broşür göndermesiyle çıkan tansiyon üzerine Kuzey Kore önderi Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo Jong, 4 Haziran’da, broşürlerin yan aldığı balonları uçuran ilticacılar için “ana vatanlarına ihanet eden alçaklar ve melez köpekler” diyerek, “Güney Koreli yetkililer, birtakım mazeretler sunarken bu durumun devam etmesine müsaade vermeyi sürdürürse ağır bir bedel ödemek zorunda kalacaktır.” tabirini kullanmıştı.

Pyongyang idaresi de 9 Haziran’da, Güney Kore ile tüm hudut ötesi iletişim hatlarını keseceğini duyurmuştu.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı, bunun üzerine 10 Haziran’da, huduttan Kuzey Kore’ye broşür balonları gönderen Özgür Kuzey Kore Savaşçıları ve Keunsaem kümeleri hakkında polise şikayette bulunacağını açıklamıştı.

Güney Kore’de, Kuzey hududunda balonla broşür atma, yıllardır aktivistlerin başvurduğu bir metot. Kuzey Kore, bu hareketi kendisine yönelik bir hücum olarak kıymetlendiriyor.

Kuzey Kore, 16 Haziran’da, Koreler arası bir irtibat bürosu binasını havaya uçurmuştu.

Kuzey Kore Genelkurmay Başkanlığı, 17 Haziran’da da Güney Kore hududunda turizm ve sanayi nahiyelerine yine asker konuşlandıracağını ve 2018’de nahiyede tansiyonu düşüren anlaşmaları kararsız kılacak gayri adımları atacağını açıklamıştı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Siyaseti Sözcüsü Virginie Battu-Henrikkson, Pyongyang’ın Koreler arası irtibat bürosunu havaya uçurması, askeri söylemleri artırması ve Seul ile iletişimi kesmesinin “kabul edilemez” olduğu açıklamasında bulunmuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rusya’da koronavirüs vaka sayısı 7176 arttı