DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Magazin
  • Kurduğu ilginç müzeyle Guınness Rekorlar Kitabı’na girdi… 1 haftalık tatil ikram ediyor

Kurduğu ilginç müzeyle Guınness Rekorlar Kitabı’na girdi… 1 haftalık tatil ikram ediyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye’nin, doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle bilinen önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’da bulunan ve dünyanın en ilginç müzelerinden olan “Saç Müzesi” ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Nevşehir’in Avanos ilçesinde, çanak ustası Galip Körükçü’nün, 1979 yılında atölyesini ziyaret eden Fransız bir kadın turistin saçından bir tutam keserek duvara asmasıyla başlayan müze yolculuğu zaman içinde atölyeye gelen diğer kadın turistlerin de saç bırakmasıyla ortaya çıkan “Saç Müzesi” zamanla büyüdü.

GUINNESS REKORLAR KİTABI’NA GİRDİ

1998 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na da giren müzedeki on binlerce kadının saç örneği nahiyeyi ziyaret eden konukların ilgisini çekiyor. Körükçü, yaptığı açıklamada, atölyenin duvarına bir tutam saç astığında, bu durumun farklı bir aşamaya geleceğini hayal bile etmediğini belirtti.

SAÇINI BIRAKANA 1 HAFTALIK KAPADOKYA TATİLİ

41 yıl önce başlayıp kısa vadede ilgi alımlı bir müzeye dönüşen saçların üzerindeki notlarda  kişilerin isim ve iletişim bilgilerinin de yazdığını kaydeden Körükçü, daha sonraki yıllarda bu saçları bırakanlar arasında çekiliş yaparak, her sene 10 kadına, bir haftalık Kapadokya tatili ikram ettiğini anlattı.

“MÜZEYE DÖNÜŞECEĞİ HİÇ AKLIMA GELMEZDİ”

Müzeyi ziyaret edenlerden giriş için 3 lira aldığını belirten Körükçü, şöyle konuştu: “1979 yılında Fransız bir kızla tanıştık, ülkesine dönerken saçları çok hoş olduğu için bir kesimini istedim. Bir kağıdın üzerine ismini ve adresini yazdıktan sonra atölyenin duvarına astı. Daha sonra bu saç bir sair bayan turistin ilgini çekti. O da bir tutam saçını bıraktı. Sonrasında buraya gelen öteki kadın turistlerden de saç almaya başladık ve bu hale geldi.

Müzemiz, 1998 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Onun saçı çok hoş olduğu için almıştım lakin bu türlü müzeye dönüşeceği hiç aklıma gelmezdi. Saçlar burada çoğalmaya başlayınca çekiliş yapmaya başladım. Rastgele bir saçı seçip, üzerinde ismi ve iletişim bilgileri yazan kişilerle irtibat kurup tüm masrafları bize ilişkin olmak üzere bir hafta Kapadokya’ya davet ettim. Kesime gelen turistler ziyaret ettiğinde çok beğeniyor. Müzedeki saçların üzerinde zatî bilgiler bulunduğu için fotoğraf çekimine müsaade vermiyoruz”

Müzeyi gezerek saçından bir tutam bırakan İran uyruklu Fatma Fatolanezhad da müzenin ilgi alımlı olduğunu vurgulayarak, “İnternette burayı gördüğümde gezmek istedim. Ben de saçımı buraya bıraktım. Tahminen çocuklarım 10 yıl sonra gelecek ve benim saçımı burada görecek, bu olağanüstü bir duygu” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

MEGHAN MARKLE HAMİLELİĞİNDE ‘KORUMASIZ’ HİSSETMİŞ