DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Genel
  • Kurduğu çiftlikte hem tarihi yaşatıyor hem de ayrılamadığı atlarını

Kurduğu çiftlikte hem tarihi yaşatıyor hem de ayrılamadığı atlarını

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Ordu’nun Ünye ilçesinde yaşayan genç teşebbüsçü Ferhat Demirci, at sevgisini gelecek nesillere aktarmak ve eskileri yaşatmak için kurduğu çiftlikte hayallerini gerçekleştirdi.

Samsun’un Terme ilçesinde yıllar önce tanıdığı iş adamı Ali Hikmet Halıcı’nın Karadeniz’de ilk yaptığı çivisiz konutunun yıkılmasına gönlü razı olmayan Ferhat Demirci, yıllardır hayalini kurduğu at sevgisi ve antika eşya merakını da birleştirerek iş adamının yaşadığı eski meskenin bahçesine çiftlik kurdu. Yaklaşık 110 kesim antika eşyanın olduğu ve 7 atı da çiftlik içerisinde barındırarak gelen misafirlere tarihi ve hayvan sevgisini aşılayan Demirci, bilhassa Down Sendromlu çocuklarında hayallerini gerçekleştiriyor.

“Çocukluk hayallerim gerçekleşti”

Çocuklarıyla birlikte küçükken gerçekleştiremediği hayallerini şimdilerde gerçekleştirdiğini söyleyen genç teşebbüsçü Ferhat Demirci, ”Ben Ordu’nun Ünye ilçesinde doğdum. 16 yaşıma kadar Ünye’de yaşadıktan sonra eğitim ve ticaret yıllarımı İstanbul’da tamamladım. Daha sonra 5 yıl önce memleketimiz olan Ünye’ye dönüşümüzde benim çocukluğumdan itibaren hayalim olan mahsusen at sevgisiyle alakalı oğlum Alparslan ve kızım Ülkü ile bir arada at bakmaya başladık. Doğal, atlara olan ilgimiz arttıktan sonra dostlarımızdan at armağan gelmeye başladı. Atlar 2-3 derken ahir 7 tane atımız oldu. Bu atlarımızı bağlayacak bir mahallin olması gerekiyordu. Çocukluktan itibaren hayalimiz at çiftliği kurarak onlara bakmak olduğu için Ünye Ticaret Borsası Mustafa Uslu ve iş adamı Tolga Dert hayalimi gerçekleştirmek için bana destek oldu. Bu çiftliğin kurulmasıyla birlikte ailemin ve benim tarihi kıymet taşıyacak antika eşyalara merakım çok fazlaydı. Akabinde çiftliği faaliyete geçirdikten bana 150 yıllık gümüş kırbaç armağan edildi. Onun akabinde bir diğer arkadaşım tekrar 150 yıllık süvari, gayrı bir arkadaşım ise 100 yıllık eski bir at arabası armağan etti” dedi.

“Benim hayallerimde vefat eden bir amcamızın da hayaliydi”

Yıllar önce Karadeniz Bölgesi’nde ilk çivisiz konutu yapan iş adamının da burada hayallerini yaşattığını tabir eden Demirci, “Benim çok sevdiğim birisi vardı. Rahmetli Ali Hikmet Halıcı amcamızın biz hayallerini aslında burada devam ettiriyoruz. Bu çiftlikte Karadeniz Bölgesi’nde ilk olarak çivisiz konutu kendisi yapmıştı. Biz aslında burada yalnızca tarihide bir araya getirmedik. Zira eğitimci kimliğimizle bir arada burada çocuklarımızı hem tabiat ile hem de hayvan sevgisi ile bir araya getirmeye çalıştık. Bu ortamın çocuğu olduğumuz için bizim de doğal iletişim usulümüzü beğeniyorlar. Bir de bu pandemi süreci insanlarımızda geriye dönüş başlattı. Biz bu süreçte eskileri tanımak isteyişimizi, meskende ekmek yapmasını öğrendik. Dolayısıyla geçmişe dönük bir hasret olduğu insanlarımızda ortaya çıkmaya başladı. Burada bilhassa tarih var diye gelinlerimiz çok geliyorlar. Zira yekunda 110 adet tarihi dediğimiz antika eşyalarımız burada bulunuyor. At sevgisinin kişilerin ruhunu okşadığını düşünüyorum” diyerek laflarını tamamladı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çatıdaki yuvasından düşen yarasa yavrusu tekrar yuvasına bırakıldı