a

Kortikosteroid Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıp tedavisinde çok önemli bir yeri olan kortikosteroidler (kortizon) vücutta böbrek üstü bezlerinden salgılanan bir hormon olarak bilinen kortizola benzer bir steroid yapıda ilaçlardır. Halk arasında kortizon olarak bilinen kortikosteroidler ciddi hastalıklarda hayat kurtarıcı bir öneme sahiptir. Çeşitli yan etkileri ve riskleri de olmakla birlikte bu riskleri absorbe edebilecek bazı önlemler de vardır.

Kortikosteroid Nedir, İlaçları Nasıl Kullanılmalıdır?

Kortikosteroid türevi ilaçların genelinin sabah erken saatlerde alınması vücuttaki hormon dengesinin sağlığı bakımından önemlidir. Bu ilaçlarda hemen ilaç tedavisi kesilmez ve doz azaltılarak bırakılması şeklinde bir tedavi programı uygulanmaktadır. Kortizon tedavisi kesildikten sonra dahi böbrek üstü bezlerinde etkisi ortalama 2-3 ay daha devam eder. Ancak Kortikosteroid ilaçların mide ülseri riskini ve ülserin kanama ve delinme rizikosunu tetiklemesi de söz konusudur. Mide ve sindirim sistemi üzerindeki yan etkilerini azaltmak için yemekle birlikte alınmasının yanı sıra antiasit türevi mide koruyucu ilaçlar ile alınması gereklidir.

Uzun süren Kortikosteroid tedavilerinde gerekli önlemler alınmaz ise hastaların bazılarında kemik erimesi (osteoporoz) görülebilir ve kemik erimesi hemen belirti vermeyebilir. Yaşlılar ve menopoz hastaları da bu risk grubunda öncelikli gelmektedir. D vitamini ve kalsiyum desteği gibi ek tedaviler de gündeme gelmelidir. Kortikosteroide bağlı kas kaybı ve kas sorunları da özellikle gençlerde görülürken protein diyeti ile bu tedavi süreci desteklenmelidir.

Kortikosteroid Kan Şekerini Yükseltir Mi?

Bu nedenle de kan şekeri seviyesi mutlaka ilaç tedavisi esnasında düzenli olarak ölçülmelidir. Tedaviden birkaç ay sonra şeker seviyesi normale dönmektedir. Ayrıca Kortikosteroidlerin vücutta tuz ve su tutma etkisi de tansiyonu yükselten bir yan etkidir. Tuzsuz diyet ve bol su alımı önerilirken damar tıkanıklığı gibi yan etkiler de mutlaka takip edilmesi gereken durumlardır.

Kortikosteroid veya halk arasında bilinen adıyla kortizon ilaçları alan hastalarda öncelikle sigara, alkol ve kafein kullanımının kısıtlanması gereklidir. Tansiyon ve şeker ölçümü takibinin yapılmasının yanı sıra tuz alımının da azaltılması oldukça önemlidir. Az yağlı beslenme, bol su alımı, yürüyüş yapma, karbonhidratlı gıdaları azaltma ve göz muayenesi yaptırma gibi öneriler hasta ve hasta yakınları tarafından dikkate alınmalıdır.

Kortikosteroid nedir , Kortikosteroid zararları, Kortikosteroid ne demek, Kortikosteroid kremler, kortikosteroid nedir ne işe yarar, Kortikosteroid kortizon mudur, Steroid içeren ilaçlar hangileri, Veteriner kortikosteroid, Kortikosteroid nedir,

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Komandolardan UMKE ekiplerine eğitim